ביקורת ספרותית על המושיע - המפקח הארי הולה #6 מאת יו נסבו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 25 ביולי, 2016
ע"י yaelhar


אני מניחה שבחברות קדומות היו פחות פשעים ופושעים. לא מפני שיצר לב האדם הורע עם השנים, אלא כי היו מעט פשעים שהוגדרו ככאלה. הפיתרון היה פשוט. האכיפה היתה מהירה ובוצעה בכוחו של הקרבן. רוב העבירות נענשו בפיצוי - או משהו תמורת הגזל, או חייו של העבריין כאן ועכשיו. וזהו. פשוט מאד.

התפתחנו מאז. ספר החוקים שלנו מלא וגדוש בפשעים ועבירות קשות וקלות. יוצא שעבירות שונות נענשות באותה דרך. אנחנו כבר לא דורשים שהפושע יומת. הרבה פעמים אנחנו סתם מוציאים לו את הנשמה ומעבירים אותו שבעת מדורי גהינום בחייו. ואנחנו זקוקים לאוכפי חוק: אלה שיתפסו את הפושעים, יביאו הוכחות לאשמתם ויעבירו את הפושע לידיהם של אוכפי החוק העליונים - השופטים. כך שאנחנו מעניקים הרבה כוח לאלה שתופסים במקומנו את הפושעים, מאפשרים להם להשתמש בנשק, ומאפשרים להם טווח החלטה ושיקול דעת.
"אכיפת החוק" היא מכונה משומנת היטב, שרבים מתפרנסים ממנה. היא מחייבת שיקול דעת ורמת אתיקה גבוהה. אבל מה אם חלק מהקורבנות או חלק מהשוטרים אינם מרוצים מתוצאות המכונה הזו? חושבים שהעונשים המוטלים על עבריינים הם מגוחכים? או ההפך - חושבים שהעונשים הם קשים מדי ביחס לעבירה או ביחס לכוונה? אהה. על זה הסיפור פה.

לא צריך להציג את נסבו לקוראים. הוא וגיבורו - הארי הולה השוטר האלכוהוליסט המדוכדך תמיד מפורסמים מאד - בצדק - בקהל קוראי ספרות המתח. נסבו שומר על רמה גבוהה של מתח בכל ספריו שקראתי והגעתי למסקנה שאחת הסיבות לפופולריות הגבוהה שלו [מעבר לטוויית הסיפורים המעניינת והכתיבה הטובה] היא העובדה שהוא אינו מתנשא על קוראיו הנאמנים, ואינו עושה עליהם מניפולציות שסופרי מתח רבים נוטים לעשות.

הספר מותח, כתוב מצויין, הוסיף רבות לידיעותי בנושאי "צבא הישע" (והעלה בי תהיות בנושא מי שהקים את הארגון הזה, שחשב שדת צריכה להיות אירגון צבאי, ולהוות רשות אכיפה מטעם עצמה לעברייניה) הסיפור מורכב, עוסק בנאמנות וחברות וגם באכזריות קיצונית. נהניתי לקרוא אותו, כמו שנהניתי משאר ספריו של נסבו, שלמרות הנוסחתיות מרתקים אותי תמיד. וכמו תמיד חשבתי על אחת המדינות העשירות בתבל, בעלת ממשל כה נאור וסובלנות מובנית במנטליות של תושביה, המייצרת מוחות כה קרימינליים וסיפורים כה אכזריים. הסיפור הזה ואחרים משם היו מתאימים יותר למזרח התיכון המהביל וצמא הדם מאשר לסקנדינביה הקרירה והנאורה. לא ככה?*


26 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אפרתי (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
בטח, אשריקו, ב-אף.בי.איי...
asheriko (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
אפרתי את בלשית אמיתית ?
תחיה כל רגע (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
תודה לך שלחתי לך הודעה בפרטי
קוראת כל הזמן (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
יפה עבודת בלשות מדהימה עשית. אני לא חייבת לענות לך אבל אני יענה
הופעתי בשם אחר ומכוון שראיתי במו עיניי את ציד המכשפות שעשיתם לבחורה מקסימה החלטתי לשנות את שמי וגם אני יודעת לדבר בשפה גבוהה ואני עכשיו אכנס לספרים ואגיב בהתאם
אפרתי (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
מכיוון שנרשמת לסימניה לפני 48 דקות, (אני בלשית, שתדעי) אז יש 2 אפשרויות, או שנרשמת בשם אחר, או שאת תאומתה הסיאמית של תחיה את הרגע, או אפשרות שלישית, שאת לא אומרת אמת.
קוראת כל הזמן (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
תודה רבה לך אני תמיד הייתי כאן רק העדפתי לקרוא ועכשיו החלטתי גם להגיב
אפרתי (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
קוראת כל הזמן, ברוך בואך לסימניה, חיכינו לך! איפה היית עד עכשיו?
קוראת כל הזמן (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
לדעתי זהו ספר מתח פחות טוב מעטלף לא אהבתי את הבקורת שלך
yaelhar (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
asheriko לחלק הראשון של תגובתך אני מסכימה בהחלט.
גם ההתרשמות שלי היא שבמדינות נאורות סוציופתים משגשגים. אולי זה קשור לחוקים "נאורים" ולנטייה לא להגביל את הפרט.

לחלק השני של דבריך כלל אינני מסכימה. אכזריות, לעניות דעתי, הולכת עם הפיכת הזולת ל"לא אדם" מה שמאפשר להגיב כלפיו כאל "לא אדם". וסובלנות דווקא מדגישה את "האדם" שבזולת.
asheriko (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
דווקא לא. דווקא במדינות "נאורות", סוציופתים אמיתיים יכולים להתפתח ולשגשג בצורה הרבה יותר טובה. יש להם יותר אפשרויות לנצל את הסביבה והם אכן עושים זאת. וחוץ מזה אכזריות וסובלנות הולכות יד ביד.
yaelhar (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
דוידי - אין לי מושג אם אתה צודק או טועה.
אולי סתם אי מניחה שסופר שואב את הידע שלו ממה שהוא רואה ושומע בסביבתו. כך שספרים על פושעים סקנדינבים יש להם להסתמך על הסביבה...
דוידי (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
סקנדיניביה איננה מייצרת פושעים אכזריים אלא סופרים על פשעים, בעיקר עקב מכון היצוא החזק של מדינות סקנדינביה שמקדישות לכך כסף רב...
yaelhar (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
חני (דולמוש) תודה רבה!
זהו שמעללי האינקויזיציה, מסעי הצלב ושריפת מכשיפות לא הוגדרו כעבירות. בדיוק כמו שהרג (גם של אזרחים) תוך כדי מלחמה אינו מוגדר היום עבירה. אם את מניחה שחיי אדם היו יקרים פחות בעבר - את כנראה צודקת. החיים היו קשים, תוחלת החיים היתה קצרה ופרט למכריו ואוהביו של האיש שנרצח אף אחד (כנראה) לא ספר אותו.
yaelhar (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
תודה רבה, אפרתי!
אני חושבת שגם "פשעים" הם שאלה של הגדרה. התחלנו מ"ספר חוקים" הכולל 10 עברות. ספר החוקים שלנו היום כולל בודאי אלפי עבירות ברות עונשין. כך שבאופן סטטיסטי קל יותר לעבור היום עבירות מאשר בעולם העתיק.
yaelhar (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
ליאור:
צודק. עושר פיזי אינו מייצר עושר מנטלי. לכן טרחתי והוספתי עוד נכסים לא מוחשיים שיש להם - ממשל נאור וסובלנות רבה.

אני ממש לא מומחית בדתות (בורות וחוסר עניין) אבל אני חולקת עליך: לדעתי דתות כלל אינן מנוגדות לטבע האדם. להפך. מהיותנו יצורי להקה אנו מחפשים מקור סמכות. ודתות למינהן מספקות את מקור הסמכות האולטימטיבי. אם תקדיש מעט מחשבה לנושא, תראה שכל ההיסטוריה האנושית - לא חשוב מאיזה עדה - רצופה בדתיות בכל מיני סוגים וצבעים.

למעשה אנשים לא דתיים הם התפתחות מאוחרת של (בערך) 200 השנים האחרונות. לפני כן הם לא היו קיימים, בדרך כלל.
חני (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
לי נראה שפעם הרציחות היו יותר "קלות על ההדק" ..האינקוויזציה,מסעי הצלב וכל המכשפות על המוקד.. מצמרר.הקלות בה מלך אישר להרוג משהו או לתלות משהו.נשמע קל מדי.
ונסבו נפלא כי הוא כותב מצויין.נהנתי לקרוא אותו.
אפרתי (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
אני לא חושבת שבחברות קדומות היו פחות פשעים, להיפך. אני חושבת שמכיוון שהיום הפשע נעשה שקוף יותר, אנשים שנמצאים בעמדות כוח רוצחים הרבה פחות. הרי פעם היו הורגים ללא משפט. היו עורפים ראשים ותולים אויבים למען יראו ויראו. ובאמת, ככל שהחברה פרמיטיבית יותר, ההרג יותר שכיח, ולא מפני שהיא מורכבת מאנשים רעים יותר, אלא מפני שהרצח נעשה אפשרי.
ליאור (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
לא ככה.
המחשבה שעושר פיזי מייצר עושר מנטלי, היא אחת הטעויות הנפוצות ביותר בקרב המין האנושי.
ואני משוכנע שאם תקדישי מעט מחשבה לנושא, תמצאי שבכל דת ישנם סממנים צבאיים (מפקד עליון שכל מי שממרה את פקודותיו דינו מוות בד"כ, לפחות בדתות שהומצאו במזה"ת) בעיקר משום שדתות בבסיסן מנוגדות לטבע האנושי ולכן יש למצוא אמצעי הפחדה, ענישה, כפייה וחיסול, בדיוק כמו בכל צבא טוב.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ