ביקורת ספרותית על המושיע - המפקח הארי הולה #6 מאת יו נסבו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 4 בינואר, 2017
ע"י רונדו


צריך להיות סופר מוכשר כדי לגרום לקורא להזדהות עם רוצח שכיר שאמור להיות "הרע" בסיפור... ואכן יו נסבו הוא סופר מוכשר, אלא שאליה וקוץ בה.
זהו הספר השישי של יו נסבו בסדרת הארי הולה שקראתי ונדמה לי שעליתי על ה"נוסחה" לפיה כתובים ספרי הסדרה, נוסחה שבעטיה ידעתי כבר במחצית הספר את סופו.

כדי לדעת מראש את הפתרון בספר מתח טוב צריך לענות על שלוש שאלות: "מי", "מדוע" ו"איך".
התשובה לשאלה "מדוע" (המניע) נמצאת אצל יו נסבו כבר בפרולוג (כך גם בספר שאני קורא כרגע "איש השלג") ולאחר קריאת כמה ספרים בסדרה אפשר לדעת גם "מי" (הרוצח) כבר במחצית השנייה של הספר (בהסתמך על עיקרון "הפוך על הפוך" החביב על נסבו) כך שנשאר בד"כ ה"איך" (זה בוצע) שגורם לקורא לזרום עם הארי הולה בעלילה ותהפוכותיה עד הסוף.
במקביל לחקירת הרציחות מתוארים גם חייו של הארי הולה - ההתמודדות שלו עם בעיית השתייה, רכבת ההרים הרומנטית שלו עם רקל, היחסים עם עמיתיו ושאר הדמויות הקבועות, הקשיים שמערימים מנגנוני המשטרה, המשפט והפוליטיקה על החקירה ושאר הצרות שפוקדות את הארי הולה. בניגוד לעלילת המתח, שמתחילה ונגמרת בספר הזה, כדי להבין מה קורה בחייו של הארי הולה יש צורך להכיר את הרקע מהספרים הקודמים בסדרה.

לדעתי יו נסבו הוא הטוב בסופרי המתח הפעילים כיום וגם אם "המושיע" הוא מעט ירידה ברמה ביחס לטרילוגיית אוסלו (אדום החזה, נמסיס, כוכב השטן) הוא עדיין מותחן מעולה... בטח ביחס להצפות ממפעלי הדפוס תוצרת ארה"ב הנושאים שמות כגון לי צ'יילד, פטרסון, באלדאצ'י או לינווד ברקלי (-;

13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Muhandes (לפני שנה ו-7 חודשים)
אמרת את זה יותר טוב ממני, דעתי דומה.
גלית (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
מה שאפרתי
yaelhar (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
מסכימה לדעתך על נסבו. גם לדעתי הוא אחד מסופרי המתח הטובים היום.
מסכימה גם לעניין הנוסחה - אם כי פחות מעניין לי לנסות לגלות את התעלומה לפני הסוף.

בסיכומו של דבר לא כל כך מעניין לקרוא אותו דבר, גם אם הסופר הוא אחד הטובים.
אוקי (אורית) (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
כן נוסחה, לא נוסחה - בעיניי המושיע טוב מאוד (לא פחות לא יותר ממרבית הנסבו האחרים). ואגב, יוצא מה'נוסחה' הראשון-אחרון, העטלף.
אפרתי (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
לי צ'יילד באותה קטוגריה כמו פטרסון ובאלדצ'י? לא בא' רבתי. גם ברקלי כותב הרבה יותר טוב מברקלי ופטרסון.
אלון דה אלפרט (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
מסכים. ברגע שעולים על הנוסחה שלו, גם אם היא חבוייה מתחת לאלף דברים אחרים, קשה ליהנות באותה מידה. מצד שני, הוא כותב מצויין

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ