ביקורת ספרותית על כוכב השטן - המפקח הארי הולה #5 מאת יו נסבו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 15 בנובמבר, 2012
ע"י yaelhar


הספר השלישי בסדרת המותחנים של נסבו שתורגם לעברית מקבע את נסבו בתודעתי כאחד מסופרי המתח הטובים שקראתי. ולמרות שאני אוהבת (וקוראת די הרבה) ספרי מתח, בשביל להנות מהם לא מספיק לי שהספר מותח. זה תנאי די הכרחי, אך לא מספיק. אני צריכה להסכים עם הסיבות שנותן לי הסופר להתנהגות האנושית שהוא מתאר, להרגיש שהסופר מאמין במה שהוא כותב, וגם...להרגיש שהסופר חכם, ומה שהוא כותב אינו מזלזל באינטליגנציה.

הספר הזה עוסק למעשה באהבות מקולקלות. הוא לוקח את האהבות השונות של הדמויות בספר ובוחן מה קרה להן - בחלוף הזמן, בגלל אכזבה, בגלל חוסר יכולת לקבל את האהוב, בגלל קנאה או בגלל - מה שקרה להארי הולה - אי יכולת לקבל את עצמו. כדברי גרוצ'ו מארקס האגדי "אני לא מוכן להצטרף למועדון שמקבל אנשים כמוני..."

קיץ באוסלו נראה כמו תאור התופת. חום בלתי נסבל, אין הקלה בערבים, המשטרה פועלת בכוחות מצומצמים, והארי שוב נקרא - מ"חופשת שתייה" ומבעיות בלתי פתורות בינו לבין חברתו ובינו לבין עצמו, לפתור סידרת רציחות מתועבת. הספר שומר על רמת מתח גבוהה, שולח את הקורא להניח הנחות שגויות ומנפץ אותן, מתאר את חייו העלובים של אלכוהוליסט בעל אובססיה לפיתרון תעלומות, שלמרות הכל מצליח להשיג נאמנות ואף אהבה מאנשים - ומצליח לגרום לי לאהוד ולהעריך אותו - למרות השתייה והגועל.

אז מי שאוהב ספרי מתח טובים - הספר הזה בשבילו. ובמקרה הזה כדאי לקרוא לפי הסדר כי יש כמה עלילות משנה שכדי לעקוב אחריהן סדר הקריאה חשוב. למדתי שנסבו שהוא יליד 1960 הוא גם זמר ותמלילן בלהקת רוק. מה דעתכם על זה? מנפץ כמה סטריאוטיפים, לא?
19 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
תודה רבה, בלו-בלו: אם קראת את השניים הקודמים - כדאי מאד.
בלו-בלו (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
יופי של ביקורת. אחרי כל כך הרבה ביקורות אוהדות הגיע הזמן שאקרא אותו...
yaelhar (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
תודה רבה, נוריקוסאן!
נוריקוסאן (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
יעל, בפסקה הראשונה שלך הגדרת במילים מדויקות את מה שמוצא חן גם בעיניי בספרי המתח הטובים.
עולם (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
אפרתי - חלילה, חשבתי בכיוון של קריצה לקוראים
אפרתי (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
אגב, גם אתם ראיתם בעיני רוחכם את הארי הולה בדמותו של יו נסבו?
אלון דה אלפרט (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
אגב, ראיתי בסטימצקי את שני הספרים הראשונים בסדרת הארי הולה, באנגלית the bat, ו-the cockroaches. יקרים מדי כרגע. אולי בטריפ הבא שלי
yaelhar (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
תודה רבה, עולם-נפלא-נורא! בינתיים אין נפילה בסידרה. ראיתי את התמונה אבל חשבתי שהיא התחליף העכשווי האסתטי ל"הלואה וחיסכון" הזכורה לרע
yaelhar (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
צודק, אלון. טעיתי, המילה הנכונה היא סטריאוטיפים. (תיקנתי, תודה) והסטיריאוטיפ שלי על חברי להקת רוק הוא שיש להם פה יותר גדול משכל...ברור שאני טועה לגבי רבים, אבל בכל פעם שאני שומעת ראיון עם אחד מהם, אני רוצה להגיד לו: "שיר. אל תדבר. וחס וחלילה אל תכתוב מלים..."
אפרתי (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
עולם, אתה חושד בו שהוא אוהד נאצים? ממש לא נראה לי... נסבו, אגב, מעניק להארי אנושיות בלתי רגילה, מפוייסת ואוהבת כל אדם. אצל נסבו זה קטע רוקיסטי מרדני בעיקרו.
עולם (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
אחלה ביקורת. אני עדיין קורא את "נמסיס", כיף לדעת שיש למה לצפות בהמשך הסידרה. ואגב, בתמונה שלו בוויקי נסבו מופיע גלוח ראש. לאחר קריאת "אדום החזה", אני תוהה אם זה מקרי.
אלון דה אלפרט (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
איזה מיתוסים?

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ