ביקורת ספרותית על כוכב השטן - המפקח הארי הולה #5 מאת יו נסבו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 4 בדצמבר, 2013
ע"י נתי ק.


ההרס העצמי של הארי הולה לא יודע כנראה שובע. הוא מסוג האנשים שאם החיים מזמנים להם משהו טוב, חייבים לפגוע בו, לרמוס אותו ולוודא וידוא הריגה והכל ביסודיות השמורה למאמץ לתפוס רוצח סדרתי.

אוסולו מפורסמת בשלל דברים: פיורדים, מוזיאון הוויקינגים, קבוצת נשים בכדורגל והסכמי שלום שנויים במחלוקת. מה שפחות נפוץ בחלק זה של סקנדינביה הם רוצחים סדרתיים, אשר רוצחים נשים אקראיות ומשאירים אחריהם יהלומים דמוי כוכב ואצבעות כרותות. דווקא רוצח כזה נופל בחיקו של הבלש הארי הולה באמצע עוד אחד מהתקפי השכרות המזעזעים שלו. מלוכלך, מסריח וחבול הוא מתייצב למשמרתו במשטרה באמצע פגרת קיץ ולרוע המזל מוצב בצוותא עם תום ולר, הנמסיס שלו מהספרים הקודמים. הארי נחוש לגלות מיהו הרוצח הסדרתי ולא בוחל באמצעים. כאשר הוא מקבל הצעה שלא ניתן לסרב לה, הכל מסתבך - אנשים היקרים לו בסכנה, הקריירה שלו על סף קריסה והמצפון ניצב מול דילמה לא פשוטה.

הארי הולה הוא אחד הבלשים המסקרנים ביותר שפגשתי בספרי המתח לאחרונה. לכאורה הוא קלישאה של הבלש הגרוש, השתוי והמתבודד. מצד שני, דמותו עמוקה יותר והסיטואציות שהוא נאלץ להתמודד איתם מורכבות יותר.

עלילת המתח של "כוכב השטן" היא ללא ספק הטובה ביותר מבין שלושת הספרים שיצאו בעברית (לא כולל phantom המופלא שטרם תורגם). ניסיתי לגלות את הרוצח לפי הרמזים והתבנית הידועה ועל אף שבדרך כלל אני מצליחה לא רע בכלל במשימה, הפעם הימרתי על הסוס הלא נכון. שאפו!
28 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
אכן כך יעל. החלטה תמוהה משהו של הוצאת בבל, שהתחילה לתרגם את הסדרה מהספר השלישי...
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
yaelhar תודה, בהחלט נוכל להסכים שהסדרה הזאת מעולה:-)
יעל (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
תודה נתי. העובדה שכתוב על הכריכה האחורית "הספר הראשון בסדרת הארי הולה...." גרם לי לבחור אותו. רק שאחר כך גילית שלו הייתי קוראת את המשפט עד הסוף הייתי מבינה שהמשכו הוא שהוא הראשון שתורגם לעברית, אבל השלישי בסדרה. החיפזון מהשטן.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
איזה יופי! משלושתם דווקא העדפתי את "נמסיס". אבל אני מסכימה איתך שדמותו של הולה היא מורכבת ומעניינת יותר מהמקובל בז'אנר של מותחנים סידרתיים.
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
תודה רץ. האם לא תקרא כי אתה לא אוהב ספרי מתח או שמא נסבו הוא לא כוס התה שלך?
רץ (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
יופי של ביקורת, למרות שאת הספר הזה לא אקרא
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
חני, כבר אמרתי שיש לך טעם טוב?:-)
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
יעל, אדום החזה הוא הראשון שתורגם לעברית ואחריו נמסיס וכוכב השטן.
אני שונאת לקרוא ספרים בסדרה שלא לפי הסדר, אך במקרה הזה כבר קראתי את הספר התשיעי והאחרון באנגלית. עם זאת לא הרגשתי שפספסתי משהו בזה שלא קראתי את הספרים שלא תורגמו לפני אדום החזה. הקיצר, תקראי את אדום החזה, תתקדמי לנמסיס ולכוכב השטן ותמשיכי באנגלית או תקווי שיתרגמו בקצב קצת יותר מהיר את השאר:-)
יעל (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
נתי- טרם קראתי את ספריו של נסבו. השבוע קניתי את אדום החזה, ורק אחר כך שמתי לב שמדובר בספר השלישי מסדרת הארי הולה. האם את חושבת שאפשר להתחיל בו, או שעדיף להתחיל מהראשון (האם מדובר ב"נמסיס"?)
חני (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
גם אני אהבתי אותו מאוד.:)

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ