ביקורת ספרותית על כוכב השטן - המפקח הארי הולה #5 מאת יו נסבו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 9 בפברואר, 2013
ע"י קוראת הכל


בדרך כלל אני לא כותבת ביקורות על ספרי מתח. בעיקר מפאת חוסר יכולת. מאז שאפרתי הפציעה באתר, הבנתי עד כמה אני לא מבינה את הז'אנר הזה בכלל. עד כמה המעט שיש לי להגיד על הספרים האלה (נמתחתי או לא, עליתי על הפתרון או לא) לא מגרד בכלל את קצה הקרחון של האפשרויות לניתוח אמיתי ועמוק שלהם. אני בוחרת אותם בעקבות המלצות פה באתר, מדרגת בדרך כלל בשלושה כוכבים את הפחות מוצלחים ובארבעה כוכבים את היותר מוצלחים ובזה מסתכם העניין.

ובכן "כוכב השטן" הוא ללא ספק מהיותר מוצלחים. הוא חכם, הוא מפתיע, הוא מותח. בהחלט מומלץ. אפשר לעצור כאן.

יש רק את העניין הקטן הזה שאני אוהבת לנסות לנחש מראש מה הפתרון, לקלוט את הרמזים הדקים-דקים שהמחבר מפזר ולנסות לשער לאן זה הולך. אני מניחה שכולם עושים את זה אבל עם הספרים של יו נסבו זה כמעט אבוד מראש. זה לא שהוא מפזר בעדינות כמה רמזים קטנים וצריך להיות עירני מספיק כדי לקלוט אותם. אלא הבנאדם כאילו הולך עם מכולת זבל ענקית ומרוקן את כל תכולתה לאורך הספר. ועכשיו, קורא יקר, לך תמצא את מה שרלוונטי...

בניגוד ל"אדום החזה" ו"נמסיס" שבשלב מסוים כבר לא הצלחתי אפילו לעקוב אחרי העלילה מרוב שטף הפרטים והשמות שהטביע אותי, כאן לא נתתי לעובדה שיש לי זיכרון עם קיבולת של מסננת לפגוע בסיכויי לפענח את התעלומה יחד עם הארי הולה החבוט. לקחתי דף נייר והקפדתי לרשום כל שם ושם של כל דמות שצצה, ולצידה הוספתי הערות או סממנים שנראו לי חשובים מספיק.

ויבקה קנוטסן, אנדרס ויגורד, ביאנה מולר, ביאטה לן, קרל ובר, תום וולר, המפקח הלבורסן, אלן ילטן, סס, רקל, לן וובר, איברטן, סוורה אולסן, רוי קוינויק, איינסטיין אייקלנד, רוג'ר ינדם, תומס ינדם, דבי, וילי ברלי, ליסבת האפנג, איוון, רות, הנשר, גיור סולו, מרית, קריסטיאן, סופיה, גרות, מגנוס סקרה, טויה האפנג, ברברה סוונדסן, פטר, מרקוס, רולן, רון, רונלד, תונה ווטרליד, לי, הנסן, ביורן הולם, אנדרה קלאוסן, ניקלואי לב, אולאוג סיוורטסן, ארנסט שוואבה, אינה, אוטו טנגן, אאוד ריטה, נילד, ג'ין, סטין אסטרום אסקר, סוון סיוורטסן, מריוס ולאנד, רונר, אוד איינר לילבוסטד, קלאוס טורקילדסן, טריה ריה...

נסבו אינו חוסך באינפורמציה על כל החבר'ה האלה, עם השמות הנורווגים המשונים שלהם. החל מפרטי לבוש, דרך סביבת המגורים, וצורת ההליכה, וצורת הדיבור, הבעות פנים, בע"ח ומה שלא תרצו. הסיכויים לעלות על הפתרון אצלו שקולים לסיכויים לזכות בלוטו. הטובים שבספרי המתח מעניקים לך בסוף את הרגע המזוקק הזה של ההבנה מה פספסת אבל אצל נסבו אין את הרגע הזה כי אתה פשוט לא יכול לבוא בטענות לעצמך שפספסת משהו.

אני למשל כל כך השתדלתי לזכור שלאנדרה קלאוסן, נמוך, שמנמן עם עניבת משי, יש גולדן רטריבר בשם 'טרולס' ואילו לטריה ריה, החבר של אינה שגרה ב'ולה בלה' אצל אולאוג סיוורטן, אמא של סוון, יבואן מארצות הגוש המזרחי, יש כלב מסוג סטר אנגלי.... בסוף הסתבר שאין לזה שום חשיבות. שום חשיבות בכלל.

זה נסבו. צריך לקחת את זה בחשבון.
23 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
קוראת הכל (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
אחרי חודשיים, לא מצפה מעצמי לזכור אפילו שם אחד... אם רק חצי מהשמות לא אומרים לך כלום, מצבך מצוין! לא, לא סידרתי את זה בטבלת אקסל. דווקא רעיון טוב אולי בספר הבא שלו :-) הפעם סתם לקחתי דף וכתבתי בכתב יד לא קריא. בקושי הבנתי אח"כ מה כתבתי...
dushka (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
מה שמטריד אותי זה שקראתי את הספר (המשובח, אגב) לפני חודשיים ועכשיו חצי מהשמות לא אומרים לי כלום. כמובן שאני זוכרת מי רצח בסוף אבל זה רק בגלל הדטרמיניזם הזוחל. סידרת את זה בטבלת אקסל?
קוראת הכל (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
תודה רבה, בלו-בלו
בלו-בלו (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
ביקורת נהדרת!
קוראת הכל (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
מירב - תודה רבה :) תודה מקרב לב גם לכל נותני ה'לייק'.
קוראת הכל (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
אנקה, תודה רבה. שמחה שחזרת אלינו... אני בדרך כלל לא כזו יסודית, אני חייבת להודות, אבל אחרי שחשתי תחושת החמצה בשני הספרים הקודמים של נסבו בגלל שלא הצלחתי לזכור מי זה מי, אמרתי לעצמי שהפעם אני קוראת את זה כמו שצריך, ומתמודדת עם המגבלות שלי.
קוראת הכל (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
דני - תודה רבה לך אולי עוד 10-12 ספרים נעלה על השיטה שלו סוף סוף. בינתיים גם אני נהנית ככה...
קוראת הכל (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
חגית, מה באמת? אני לא היחידה? כמה טוב לדעת
קוראת הכל (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
צודק, אלון אבל האמת שאם אני שומעת שיש "דטרמיניזם זוחל" בסביבה, אני מחכה לו עם K300... :)
קוראת הכל (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
תודה רבה, עולם :)
מירב (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
נהדר :)
עולם (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
דטרמיניזם זוחל הוא עקרב הזוחל לכוונך ואין לך לאן לברוח. העקיצה בוא תבוא.
אלון דה אלפרט (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
דטרמיניזם זוחל הוא סוג של חכמה שלאחר מעשה. לדוגמה, אחרי שקראנו מי הרוצח בסוף הספר, אנחנו מגלים פתאום שדווקא כן חשדנו בו בהתחלה (למרות שלא חשדנו). ה"ידעתי!".
אנקה (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
קוראת כל איזו יסודית את, כבוד ! אלון, אולי סוף כל סוף תסביר מה זה דטרמינזם זוחל, אני מכירה רק : פיחות זוחל, תינוק זוחל ואגף זוחלים ב-ZOO.
דני (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
ביקורת משובחת גם אני מאלה שמנסים לפענח מי הפושע האמיתי. בכל ספר אני מתקדם צעד נוסף לקראת הפתרון, ועדיין ללא הצלחה. אבל אני לא מאבד תקווה והכי חשוב הוא: שזה לא מפחית את ההנאה שלי מקריאת ספריו של יו נסבו.
חגית (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
חחחחח גם אני שמתי עין על הגולדן רטריבר מול הסטר ((-:
בפעם הבאה לא מנחשת!זורמת איתו.
שרק יתרגמו כבר...
אלון דה אלפרט (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
זה נכון. אי אפשר לנחש אצלו גם אחורה הוא מונע מאיתנו את ה... תחזיקו חזק... דטרמיניזם הזוחל!
עולם (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
אחלה ביקורת. עכשיו שאני יודע שנסבו משחרר את תכולתה של מכולת זבל במהלך הספר, הוא עולה למקום גבוה ברשימת הקריאה שלי...:-)
קוראת הכל (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
תודה רבה יעל זה בדיוק מה שהבנתי. חבל על הזמן לנסות לנחש.
קוראת הכל (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
תודה רבה נתי :)
yaelhar (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
ביקורת מקסימה. לדעתי הוא אחד הגדולים בתחום (למרות שאהבתי יותר את נמסיס) ואצל נסבו ממש לא כדאי לשחק בניחושים - הוא מתוחכם ממני.
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-4 חודשים)
איזו ביקורת מקסימה ומשעשעת גרמת לי לצחוק מהפסקה האחרונה. קראתי רק את אדום החזה ואת האחרון בסדרה phantom ומה אני אגיד לך? הוא משתבח עם הזמן.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ