ביקורת ספרותית על אדום החזה - המפקח הארי הולה #3 מאת יו נסבו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 1 באוגוסט, 2013
ע"י מ-פיש


"אדום החזה" של יו נסבו, סופר המתח עטור הפרסים של נורבגיה, הוא ספר שאפתני ואפי בהיקפו. זהו ספר המשך לרומן הראשון שלו, "כוכב השטן", אשר זכה בפרס מפתח הזכוכית לרומן המתח הנורדי הטוב ביותר, אבל בהחלט עומד בפני עצמו. הקו המשותף היחיד הוא גיבור הספר, הארי הולה השוטר הסורר והמורכב. הוא אנושי ופגיע על אף מידותיו הפיזיות המגושמות, ופאן חשוב באישיותו הוא מלחמתו הפנימית המתמדת בהיותו אלכוהוליסט ומוזנח למדי במראהו.
הארי חוקר בחוגי הניאו-נאצים, הברחה של נשק מאוד נדיר ויקר, רובה Marklin מתוצרת גרמניה, שמועדף על ידי מתנקשים ברחבי העולם (פרט מאוד לא מדויק, במקרה הטוב). מי יכול היה להוציא את הכסף הרב הדרוש לקנית רובה קטל שכזה, שיורה כדורים המסוגלים לחדור כל שריון כמעט? מי הקורבן המיועד של הרוצחים, ומה המניעים?
הספר לוקח את הקוראים למלחמ"ע II, שנת 1944: סצנות של לאומנים נורבגים נאמני היטלר שנלחמים בחזית סטלינגרד מקפיאת הדם, במרירות, כנגד הצבא הרוסי המאיים לכבוש את נורבגיה. במקביל, מתערבבים ארועים פליליים המתרחשים בשנת 1999 ו -2000, כאשר בנורבגיה יש תנועה נאו נאצית בלתי חוקית, שמיסדיה שנלחמו לצד גרמניה והאמינו באדיקות, שבניגוד ללוחמי המחתרת, הם עשו את מה שהיה בסופו של דבר, הטוב ביותר עבור הלאום הנורבגי.למרות שנלחמו בצד המפסיד, הם נלחמו בגבורה נגד הסגת גבול רוסית אפשרית. לתחושתם, הם נפרעו על האומץ וההקרבה שלהם על ידי כך שהועמדו לדין שלא בצדק, כבוגדים לאחר המלחמה וחלקם אף הוצא להורג.

יו נסבו טווה במיומנות את קווי העלילה התאומים יחד, כך שבדמיוננו נארגות האמונות וחטאי העבר יחד עם השפעתם על העניינים הפוליטיים, הרומנטיים והמעשיים של אנשים בהווה.
זה הוא סיפור מותח, מרגש ומרתק, של תככים, אהבה, ורוצח סדרתי עם "בעיה". הכתיבה מבריקה, שופעת פרטי פרטים ועוכרת שלוה זמן רב לאחר סיום קריאת הרומן הדי ארוך (קצת יותר מ -500 עמודים), אבל הקריא בקצב מהיר, ולכן הוא כאילו ספר קצר יותר.
מאוד ממליץ על ספר זה לכל אוהבי ז'אנר המתח והמסתורין האפל והאפרורי הנורדי (בלי טיפת שיטת הקומבינה הישראלית) המשלבים פוליטיקה, רצח ונקמה עם אהבה ואנושיות שמעבר לזמן.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ