ביקורת ספרותית על אדום החזה - המפקח הארי הולה #3 מאת יו נסבו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 17 ביולי, 2012
ע"י נתי ק.


יותר מארבעים ביקורות נכתבו על הספר הזה, כך שלא נראה לי שאוכל לחדש הרבה. במקום ביקורת מובנית, אעלה כמה תהיות או הערות שעלו בדעתי במהלך הקריאה.

1. למה כל בלש מוכשר חייב להיות אלכוהוליסט? ממתי חשיבה קוגנטיבית ויצירתיות הולכים יד ביד עם צריכת אלכוהול (והמהדרין גם קוקאין) מוגברת? גם בריחה מהמציאות ומראות הזוועה זה לא תירוץ.
2. למה תמיד הדמות הנשית תהיה סייד קיק פאסיבית ונגררת? למה אין דמות בלשית מבריקה (חוץ מבספריה של אגאטה קריסטי)?
3. למה הבלש הארי הולה הצטייר בעיני כשלומפר ומפגר חברתית, כי מסתבר שהוא אמור להיות גבוה, מסוקס ושרמנטי. איפה טעיתי?
4. למה כל השמות של גיבורי הספר נשמעו במוחי כמו שמות של נבחרת כדורגל? גודסן מוסר לפאוקה שמעביר מסירת רוחב לילטן, שפורץ את ההגנה והולה שם את הכדור ברשת. אולסון חוגג ביציע. יותר מדי שעות כדורגל? הרי נבחרת נורבגיה לא העפילה ליורו?
5. למה בהוצאת בבל החליטו להתחיל את הטרילוגיה מהספר השלישי?
6. למה כל כך חם עכשיו בארץ ואני לא קופצת לנורבגיה להתקרר קצת?

מבחינתי הספר בהחלט נופל לקטגוריה של מותחנים טובים. למה טובים? כי יש להם ערך מוסף. כי למדתי מהם משהו. אם אני משווה את הידע שלי לגבי נורבגיה לפני קריאת הספר ואחריו ואני יכולה להגיד שהשכלתי אפילו מעט – דיינו.

מבחינת העלילה: בניגוד לדעת הרוב, אהבתי מאוד את ריבוי הדמויות ולא התקשיתי לזכור מיהו מי וגם השמות היו קליטים להפליא. אהבתי מאוד את הקפיצות בין התקופות השונות. אהבתי שלא הצלחתי להגיע לפתרון, אלא לקראת סוף הספר ואהבתי את העובדה שלא כל הקצוות נסגרו והשאירו לי טעם של עוד.

אין ברירה, צריך לקנות את ה"נמסיס".
31 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
גלית (לפני 5 שנים ו-5 חודשים)
באיחור אופנתי היתכן שאינכן מכירות את קינסי מילהון גבורת למעלה מעשרים ספרים של סו גרפטון (כ-14 בעברית)? מבריקה אבל מפגרת חברתית ילדות קשה בעיתית גרושה פעמיים .
וסאני רנדל של רוברט ב פארקר? (גם גרושה)
וסטפני פאלם של ג'נט איוונוביץ? (ניסתה לדרוס גבר נוטש)
חני (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
לשאלת ה -למה? למה שוטר אמריקאי נראה מתוקתק?ובלש לעומתו שלומפר אלכוהוליסט עם נכויות רגשיות?מכיוון שיהיה יותר קל להעצים את הדמות ולהלביש עליו את תפקיד הגיבור שלמרות היותו....הוא הצליח,ולא אף אחד אחר!דמות כזו חייבת להיות קצת משוגעת אם היא צריכה לפתור פרשת רצח
של קרימנל!ביקורת מקסימה
Osirus (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
ביקורת טובה עם שאלות טובות האלכוהול, לדעתי, וגם המראה החיצוני שלא תמיד מצליח לחפות על אופי חברתי גרוע ולבוש מרושל באים בתור ניגודים של דמות שאמורה להיות מושלמת, בלש שאמור להיות מסודר ומחויט ונקי מרבב, אך במקום זה מקבלים בלש משטרתי הנוהג משל היה בלש פרטי, כאילו פנדורין, מגרה ופוארו (למרות שרוב עלילות פוארו מתרחשות בהיותו במגזר הפרטי, וגם פנדורין פורש משירות המדינה) עם המראה המסודר קיבלו את החספוס של פיליפ מארלו או ג'ק ריצ'ר, כלומר, דמות שלא תמיד נראית לנו הגיונית, אבל עושה את העבודה על הצד הטוב ביותר (כמו מקנולטי ב"הסמויה"), וכמובן, שכמו הרבה בלשים מוכשרים ודמויות מוכשרות, הוא מפגר חברתית בגלל שלאנשים קשה להתמודד עם טיפוס כמוהו, על הטוב והרע שבו, והוא לא מוכן להשתחרר מהעקבות האלה, כי הוא פוחד מהתוצאות שיבואו, פוחד להיפתח ולהיקשר
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-9 חודשים)
תודה נצחיה
נצחיה (לפני 6 שנים ו-9 חודשים)
שאלות טובות בעיקר החמישית נהדרת, כי לדעתי היא משפיעה בצורה חמורה על הבנת הספר כולו. זה לא שיש קשר הדוק ל"נמסיס", אבל קצת קשה להבין את העצב על דמות שמתה בלי שהקורא הספיק להכיר אותה ולהתיידד איתה.
וגם בעיני הארי הולה הוא שלומפר ומפגר חברתית, רושם שרק מתחזק בנמסיס.
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
תודה בלו בלו תקראי אותו, הוא בהחלט שווה קריאה
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
עולם, שין שין ואנקה נפגש בנתב"ג:-)
שין שין (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
נכון, מא רמצווה הנפלאה מסוכנות הבלשיות מס' 1! היא גם בלשית נפלאה והיא גם אישה מלאה שגאה בזה, אחלה דמות, די מדהים שסופר יצר אותה. קחו אותי לנורווגיה! (גם שבדיה מתאים...)
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
תודה לcujo ולחלפה עם הרוח וכמובן ליעל. אחפש את כל הספרים עם הבלשיות. הגיע הזמן לקצת כח נשי!
cujo (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
גיבורות נשיות במותחנים יש את הגיבורה של פטרישיה קורנוול ( אומנם פתלוגית אבל סוג של בלשית ) ואת הכומר מרילי וואטקינס בספרי פיל ריקמן (רק באנגלית )ואת The No 1 Ladies' Detective
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
יעל, האם היא דמות ראשית?
yaelhar (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
סליחה על ההצפה אבל בספר 'חקירה פילוסופית' של פיליפ קאר יש בלשית עם כל המפרט: מבריקה, עם שריטות לא זוכרת אם היא אלכוהוליסטית, אבל בעיות יש בשפע.
עולם (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
יופי של ביקורת. לקפוץ לנורבגיה נשמע רעיון מצוין.
yaelhar (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
פלאביה היא הגיבורהבספרים 'המתיקות בתחתית הפאי' ו'הגרדום בקרחת היער'. ו"חלפה עם הרוח" צודקת: מייזי דובס מ'חוף מבטחים' מקסימה. (לא קראתי את 'נוצה ברוח'). לגבי ת'רסדיי נקסט היא אכן קשה להתחברות אבל מבריקה ומרתקת כמו הסביבה בה היא חיה.
חלפה עם הרוח (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
לנתי ק. ו yaelhar יש את מייזי דובס הנפלאה מתוך "כמו נוצה ברוח" של ג'קלין וינספיר. אישה משכלה, בעלת סכנות בילוש משלה, אינטליגנטית, מקסימה ואנושית.
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
יעל, לא הצלחתי להתחבר לת'אסדיי את "לשקוע בספר טוב" זנחתי. אולי אתן הזדמנות ל"פרשת ג'יין אייר". מי זאת פלאביה? מאיזה ספר? אגב, התכוונתי למותחנים קלאסיים. את יכולה לתאר לעצמך בלשית אלכוהוליסטית שלא מתקשרת עם הסביבה, מתקדמת במשטרה ורודפת אחרי רוצחים סדרתיים (ללא אביר על סוס לבן או אופנוע שחור שיציל אותה בדיוק כשהנבל יצמיד אקדח לרקתה)?
בלו-בלו (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
ביקורת מצחיקה. בדיוק התלבטתי אם לקרוא את הספר.
וגם אני לא מכירה מותחנים עם בלשיות למעט מיס מארפל.
yaelhar (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
נתי ק: אני מכירה את פלאביה של ברדלי. היא אמנם רק בת 11 אבל בהחלט מבריקה (אולי יותר מדי) גם ת'רסדיי נקסט של פורד מבריקה וחושבת מחוץ לקופסה. ובטח יש עוד...
yaelhar (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
תודה רבה, יעל!
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
אנקה, יקירתי, אפשר לעשות מסע בסקנדינביה בעקבות הספרים הקרירים:-) שנזמין כרטיסים?
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
יעל, את מכירה הרבה ספרים על בלשיות מבריקות? אישית לא נתקלתי בהן.
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
תודה cujo ושין שין
יעל (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
yael- תשובה מצוינת!! אהבתי (-:
אנקה (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
ביקורת מקסימה ומשעשעת:) יאללה בואי לנורבגיה, מתאים לי.
yaelhar (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
לרוב השאלות אין לי תשובה. הבלשית המבריקה לא יכולה לגור בספר אחד עם בלש מבריק - שלומפר או שרמנטי. כל אחד מהם צריך ספר אחר...
שין שין (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
אחלה הרהורים הזדהיתי במיוחד עם מספר 2.
cujo (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
ואני אהבתי את הבקורת שלך

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ