ביקורת ספרותית על אדום החזה - המפקח הארי הולה #3 מאת יו נסבו
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 6 באפריל, 2014
ע"י שונרא החתול


״הופה הולה הולה הולה, הופה הולה הולה הולה״, שרו באירוויזיון בשנות השמונים צמד הבטלנים מישראל.
אילו רק יו נסבו היה הוגה כבר אז את המפקח הארי הולה, ייתכן שמטחים של ״דוז פואה״ היו נורים לעבר ישראל ע״י אוסלו ותאומותיה הסיאמיות שטוקהולם, הלסינקי וקופנהגן, כאות תודה על שיר ההלל הישראלי לשוטר הנורווגי. הופה, הארי הולה.
אבל, המטחים היחידים שנורו על ישראל מכיוון נורווגיה היו יריות מהרובים שניתנו לפלשתינאים בהסכמי אוסלו, מספר שנים מאוחר יותר.
נורווגיה ומדינות סקנדינביה היו לצנינים בעיניי מאז, אך בשונה מעמדתן האנטי ישראלית והפרו פלשתינאית, אני לא הטלתי עליהן חרם ספרותי, צרכני או אחר. ביתי הקט הוא סניף משנה של איקאה השוודית ובשנה האחרונה ספרות המתח הנורווגית קנתה לה מקום מכובד על מדף הספרים שלי. מתוצרת איקאה, כמובן.
הכלה ממומבאי, תא 21 וצייד הראשים הם ספרי מתח מצויינים ומוצלחים בהרבה מספרי מתח ישראליים, אמריקאיים ובריטיים שקראתי במקביל. אבל כל הזמן שמעתי: עזבי אותם, את חייבת לקרוא את הארי הולה. הספרים האחרים הם רק המתאבן לקראת הדבר האמיתי: סדרת הארי הולה של יו נסבו.
אז קראתי את ״אדום החזה״.
איך אני אמורה להודות עכשיו שלא נפלתי. שעד לאמצע הספר הקריאה התנהלה בעצלתיים עם הרהורי נטישה, ורק שם התחלתי לחוש במתח מסוים שגרם לי להמשיך. שהארי הולה לא הרשים אותי באופן יוצא דופן ולא עורר אצלי רגשות מיוחדים. שלא הצלחתי להשתכנע בגאונות המיוחסת לו, בכישורי הבילוש הנערצים שלו.
אני חושבת שזו הייתה בעיקר בעיה טכנית. נורווגית קשה שפה.
את הקטלוג של איקאה עם השמות השוודים המוזרים אני יכולה לדקלם גם מתוך שינה, אבל השמות הנורווגים בספר היו לי די קשים ובלתי זכירים.
וכמה שמות יש בספר! דמויות, רחובות, ערים, שכונות, אתרים, מסעדות.
טרוסטרוד, פורוסט, לורנסקוג, קאריהאוגן, סטורסקן, ברנדהאוג, מייריק, ביארנה, יונגסטורגה, טורגטה, קווינסט, גרגרסן. וזה רק בעשרת העמודים הראשונים.
עכשיו לך תזכור בעמוד 486 את גודברנד מעמוד 57. אני לא טוענת שצריך לגייר את השמות. אני לא יודעת מה לטעון מבלי לפגוע בחופש הספרותי של הסופר.
הספר מעניין, מחכים וניכרת בו השקעה ורצינות מצד הסופר. צלחתי אותו והצלחתי לזכור את השמות של רוב הדמויות ולקשר ביניהן לבין ההתרחשויות וזה לא קל, כי יש הפרש של 50 שנה בין זרעי הפשע לנביטתו, משום שהספר עוסק בשתי תקופות זמן: שלהי מלחה״ע השנייה, וההווה - שנכון לעת כתיבתו היה סוף המילניום.
מבחינה טכנית, ספר עמוס וגדוש כמו זה יהיה קל יותר להכלה באופן ויזואלי, כלומר סדרת טלוויזיה או סרט קולנוע.
ואחרי כל זה, אני חושבת שבכל זאת אמשיך גם לפרק השני של הארי הולה. הופה הולה!
17 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
(לפני 4 שנים ו-4 חודשים)
משעשע. שבדיה ומוצריה ראויים לחרם.
שונרא החתול (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
בסדר, אלון, לא אתווכח על זה. אתה מכיר אותו טוב ממני. הרי כמעט נפגשתם בסידני :-)
לא ידעתי למה בדיוק לצפות. אני רק יודעת שכל הזמן שמעתי על הארי הולה, כמה שהוא טוב וכמה אני חייבת לקרוא אותו. אז הגעתי עם ציפיות גבוהות, למשהו, והמשהו הזה לא התממש.
אלון דה אלפרט (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
דווקא להארי הולה אין כישורי בילוש נערצים. או כישורים נערצים כלשהם.
עולם (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
הולך ונעלם? חלילה... על כל פנים, לא יותר ממה שכולנו הולכים ונעלמים (-: אלא שהעולם "האמיתי" דורש ממני יותר מדי זמן לאחרונה ומשאיר לי פחות מדי זמן לעולם "הוירטואלי". לדעתי זה שערוריה.
שונרא החתול (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
עולם יקר, כבר התחלתי לחשוב שאתה עולם הולך ונעלם ועוד רגע הייתי פונה למפקח הופה הולה שיפתח בחקירת היעלמות. טוב לראותך.
רציתי לשאול את ״נמסיס״ מהספריה, אך הוא היה בנבצרות זמנית. ״כוכב השטן״ דווקא היה זמין אבל התאפקתי למען הסדר הטוב. הנכון.
בלו בלו ו-no fear, תודה רבה לשתיכן. ויש המשך אצלכן.
no fear (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
יופי של ביקורת. אהבתי.
בלו-בלו (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
הצחקת אותי עם איקאה והנורבגים בכלל. גם לי לקח זמן להתחבר לספר, אבל אהבתי בסוף. ובכל זאת זה לא ספר מופת בעיני.
עולם (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
שונרא, גם אני לא נפלתי מהכיסא מהספר הזה. ובכל זאת, הוא היה מספיק מעניין כדי שאמשיך ל"נמסיס" שהוא, לטעמי, טוב יותר.
שונרא החתול (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
אפרתי, אני לא נפלתי שדודה מהספר למרות שלפי הבון טון הייתי צריכה ליפול. מאוד ייתכן שהארי הולה הוא טעם נרכש ואולי ארכוש אותו בספר הבא.
אפרתי (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
שונרא, שונרא, גם אני כמעט כשלתי בהתחלה כשמעדתי עם המהמורות של השמות. אז קראתי שוב את הפרק הראשון שעוסק בעבר ואז הבנתי. אז נשביתי בקיסמו, נפלתי שדודה, ובעיני זהו ספר מתח נפלא ביותר. הרבה יותר מהכלה ממובאי, לדוגמה. אבל על טעם וריח וכו' אבל הביקורת מקסימה. ויש לאיקאה דברים חמודים והרבה כאלה שניצבים על כרעי תרנגולת.
בוב (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
שונרא ואנקה, המילים שכתבתי הם זוג מוצרים שאיקאה מוכרים. כנראה לא ראיתן את הפרסומת האחרונה שלהם. זה באמת נשמע כמו קללות ברוסית, וזו גם כוונת דבר המפרסם. מעט טעיתי בכתיבה של המילים
BLADET- סוג של כוס זכוכית
svalka- סוג של גביע יין

ומכיוון שדעתי על הספר מסתכמת בשיעמום, בבנליות וסתמיות, פשוט קיללתי עם הקשר איקאה לביקורת שכתבת שונרא.
פעם הבאה אני אשים כוכבית עם הסבר קטן למטה. :-)
שונרא החתול (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
אני חושבת ש-bladit זה סוג של shit אבל קצת יותר עצבני...
אנקה (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
לשונרא, אכן מודה באשמה. קרייתית מימים ימימה. לא מכירה בעוונותיי את ספריו של נסבו המהולל. לבוב, התחלת לקלל בשבדית-בואכה רוסיה ?
שונרא החתול (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
ובחתולית מדוברת זה...?
בוב (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
יש לי 2 מילים להגיד על הספר הזה: !bladit! shvatka
שונרא החתול (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
רק שלא ישתמע מהשיחה שלנו שיו נסבו הוא האיקאה של הסופרים.
אנחנו משוחחות על מותגים שוודיים בלי קשר ליו נסבו והארי הופה הולה. את גרה בקריות?
אנקה (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
את צודקת. גם אני באתי בעקבות האהבה לפני חודש פתחו סניף חדש כשני מטרים ורבע מעירנו השוליים של הפריפריה. באנו לפתיחה, היינו מסוחררים כי עומדות היו רגלינו בשערי ה"היכל" הסתובבנו לפי החיצים סחור סחור ובדקנו את כל אולמות התצוגה ולפתע ..התאהבתי ממבט ראשון. שולחן כתיבה קומפקטי ונוח וארונית מגירות תואמת בלבן-ירוק בדיוק לחדר הבן. קנינו. והתחלנו להרכיב. הבעיה התעוררה בסוף. בינינו לבין ביצוע מושלם של הרכבת השולחן עמדו 3 ברגים ומפתח אלן זעיר. זה היה השלב הסופי לפני הסיום. בורג אחד הצלחתי עד הסוף כמעט. שני פחות והשלישי כמעט ולא. השבבים שעפו מהברגים במהלך הסיבובים של המפתח גרמו לראשים להתרחב ולמפתח לקטן את היקפו. כך שהוא הסתובב באוויר. לאחר טלפונים רבים לסניף ולחברת ההרכבות. אמרו לנו לבוא עם המוצר. המוצר דהיינו השולחן, לא נכנס לרכב. לפרק את החלק הבעייתי לא הצלחתי כי הברגתי סוף, סופי, סופני. המגירה היחידה של השולחן לא כל כך רצתה להכנס למסילה אבל חתני פתר את הבעיה, גם אם 2 ברגים לא מוברגים עד הסוף. העיקר שהשולחן עומד. הסחורה מיובאת מפולין (בדוק) אבל הקרדיט של השוודים. האוכל - בסדר וזול ;)וגם אני מתה על העיצוב והקטלוגים שלהם. אגב, מוצרים מטבח קניתי. אני זוממת לקנות כוורת לספרים, אבל חוששת שבעלי ידרוש הפעם גט פיטורין ;)
שונרא החתול (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
אנקה חביבה, תודה. מבחינתי איקאה זה האייפון של עולם הריהוט, והשוודי שהגה את איקאה הוא הסטיב ג׳ובס של עיצוב הבית.
אני אוהבת את העיצובים הנקיים, המבחר, הפתרונות הגאוניים והאריזות השטוחות שאותן אני מרכיבה בעצמי בהנאה ובהצלחה מושלמת. יש גברים שמחכים כל השנה לגיליון בגדי הים של ספורטס אילוסטרייטד ונשים שמחכות לגיליון הווג של האביב או הקיץ. אני מחכה לקטלוג השנתי של איקאה.
אנקה (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
לשונרא, חוות דעת מאחת היותר מקסימות שקראתי כאן באתר :) ובנוגע לאיקאה ?? "בחיים-שלי-לא באה-באיקאה" אלא אם כן זה למסעדה במתחם.
כזה דרעק של סחורה פולנית (אשכרה מפולין) לא פגשתי מימיי.
גם השירות שלהם לא משהו. בקיצור, נפלתי, אבל לא עוד !
אני הולכת לשמוע את שיר הבטלנים בקצה ההופה הולה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ