ביקורת ספרותית על החיוך האטרוסקי מאת חוסה לואיס סמפדרו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 11 במאי, 2013
ע"י דן סתיו


סלבטורה, זקן מקלבריה שבדרומה של איטליה, גבר שבגברים ופרטיזן לשעבר, נחשף בחודשים האחרונים לחייו ליקום זר לחלוטין. היקום הזה, העיר מילאנו, נמצא מליוני שנות אור ממנו בכל האמור בקודים חברתיים, הרגלים ואף מזון. היקום הזה נחשף לעיני הקורא דרך סלבטורה - איכר נעדר השכלה פורמאלית, אך המתגלה במהלך העלילה כאדם בעל כושר אבחנה חד, אישיות כובשת ובהמשך אף הרבה יותר מכך. המפגש עם הנכד הוא בבחינת רעידת אדמה עבור הזקן והופכת בעצם את החודשים האחרונים לחייו מלאים באהבה ובנתינה ללא גבול.
במקביל לסיפור זה רווי הומור והתובנות לגבי "הצפונים" האיטלקים, אנו נחשפים לרובד נוסף: חייו של סלבטורה כפרטיזן. סלבטורה כגיבור הנלחם בכובש הגרמני ובמשתפי הפעולה עימם. במרכז רובד זה יחסי השנאה שלו לפשיסט קנטנוטה. יריבות זו היא הניגוד הגדול לאהבה הרבה לבני אדם, למרות חולשותיהם ומשוגותיהם, השבה ומופיעה לאורך כל הסיפור.
הספר נוגע ללב ובמיוחד היחסים המתפתחים בין הסב לנכדו. נוגעים ללב במיוחד התיאורים של משמרות הלילה שהסב עושה בחדרו של הנכד. במהלך השהות הזאת סלבטורה "מעביר" לנכד הישן את התובנות שלו לגבי העולם כדי שיגדל להיות גבר כמו הסבא.
חוסה לואיס סמפדרו כתב יצירת מופת - המנון לאנושיות שבבני האדם באשר הם. הוא כתב ספר מרגש שאינו הופך לסכריני. לקראת סוף הספר תהיתי כיצד הסופר יסיים את העלילה בלי לטבוע בבריכת שמאלץ. כל שאגיד הוא שהסיום אינו מקלקל את השורה נהפוך הוא.
ממליץ מאד על הספר הנפלא הזה.
20 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
-^^- (לפני שנתיים ו-6 חודשים)
הספר הזה נשמע כל כך טוב. קראתי את הפרק הראשון ...ואו.
חני (לפני שנתיים ו-6 חודשים)
דן ספר שאהבתי.כה מיוחד. וכתבת יפה ממש.
דן סתיו (לפני 4 שנים ו-2 חודשים)
dina אכן כך. עד כמה שידוע לי הוא כתב שלושה רומאנים. משום מה רק זה תורגם לעברית. הייתי שמח לקרוא את ספריו האחרים.
dina (לפני 4 שנים ו-2 חודשים)
ספר נפלא!
אהובה (לפני 6 שנים)
ביקורת מאוד יפה. תודה. גם אני קראתי את הספר ובסופו חנקו אותי דמעות הספר בהחלט נפלא גם בעיני.
שין שין (לפני 6 שנים ו-1 חודשים)
יפה ומרגש.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ