ביקורת ספרותית על נמסיס - המפקח הארי הולה #4 מאת יו נסבו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 22 באוקטובר, 2012
ע"י yaelhar


עד שהתחלתי לכתוב את הביקורת, לא ידעתי שאכתוב אותה. לא בגלל שהספר לא טוב או לא מעניין - הוא דווקא טוב ומעניין מאד. זה אחד מאותם ספרים שגורמים לאנשים להגיב אליהם - לטוב ולפעמים גם לרע. זה הספר השני של נסבו שאני קוראת, ואת הראשון קראתי ממש מזמן.

הארי הולה הבלש של נסבו גרם לי לחשוב על המקצוע הספרותי הזה. כבר אמרו לפני ש"בלש" במותחנים צריך להיות שרוט קשות: בדרך כלל הוא בודד - גרוש או אלמן, שותה יותר מדי, לא מתנהג באופן מקובל, יש סביבו אווירת מדנים ותככים, ובדרך כלל סולחים לו על כל המיזנטרופיה הבלתי מוסתרת שלו בגלל יכולתו המופלאה לפענח פשעים, שזו הסיבה לקיומו. הולה הוא אובססיבי לפיתרון חידות, העבודה שלו מגדירה אותו - כי היא יחד עם השתייה מהווה את הסיבה לקיומו. יש לו חברה שבספר הזה נמצאת בארץ אחרת והקשר בינהם מסתכם בשיחות בטלפון בעל קליטה לא משהו.

העלילה בנויה נפלא. שתי תעלומות שנראות על פניו שונות ולא קשורות משתלבות להפליא ועם הפיתרון (המפתיע!) אתה מבין גם עוד על מה שחושב נסבו על משפחות, על אהבה, על פושעים, על "כבוד" על אמת ועל שקר. ומה שהוא חושב הוא מרתק וכנה, מתובל בפרטי תרבות ומוסיקה (אמנם של עשור או שניים קודם, אבל בכל זאת!) ולא גרם לי לפקפק באמינותו.

הספר הזה שונה ככל שניתן ממותחן אמריקאי. הוא מורכב, מתאר מצב מציאותי, הולה שוגה לעתים, שגיאות שעולות ביוקר לו ולאחרים. אבל בתמורה אתה מקבל סיפור שהוא יותר מנוסחה ושאינו מתמקד רק בפשע ובפיתרונו. חובבי המתח שאוהבים "קצת יותר" ייהנו מהספר הזה, לדעתי.
27 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
כמו שאמרתי הוא היה הראשון שהגיע...
עולם (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
אהבתי את כפרה אף על פי שהעלילה תפסה אותי רק לקראת עמוד 90 אהבה עיקשת הוא הספר הטוב ביותר שלו שקראתי עד כה - תופס אותך מן העמוד הראשון ולא מרפה עד האחרון.
yaelhar (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
כפרה. נתתי למקרה להחליט. הוא פשוט היה הראשון שלו שהגיע...וכנראה שטוב שכך.
עולם (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
יעל, מה של מקיואן את קוראת?
אפרתי (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
שני הספרים טובים, אבל אדום החזה בעיני נפלא, מתפוצץ מרוב צבעים וחום ותיאורים מרטיטים. חם ופשוט לא רגיל. נמסיס הוא קר ומדכא. כך שלמרות שהוא מבריק, הוא פחות טוב בעיני. עכשיו אני קוראת את כוכב השטן. ממש בהתחלה, כך שאין לי דעה. בנמסיס גם ניחשתי בשלב מסויים חלק מהתעלומה, מה שאני לחלוטין לא מצפה מסופר מבריק כמו יו נסבו.
yaelhar (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
תודה רבה, בלו-בלו! כדאי. וכמו שאמרתי הוא עומד בפני עצמו.
בלו-בלו (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
אני אוהבת את הניתוחים שלך. השתכנעתי
אלון דה אלפרט (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
לדעתי כוכב השטן טוב משניהם
yaelhar (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
תודה רבה עולם-נפלא-נורא: זו לא ממש סידרה. אמנם "אדום החזה" קדם לו כרונולוגית אבל למעט חלק מהגיבורים אין קשר ואפשר לקרוא כל אחד מהם בפני עצמו. ואגב - אני קוראת עכשיו ספר של מקיואן בזכותך...
yaelhar (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
תודה רבה, אלון! מהספר הזה נהניתי יותר מ"אדום החזה". יכול להיות שמ"כוכב השטן" אהנה אפילו יותר?
yaelhar (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
תודה רבה, נעמה! הגיוון מפרה.
עולם (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
בעצם, הספר הבא שאקרא יהיה "אדום החזה" ואגב, הייתי בטוח שאדום החזה הוא הראשון בסדרת הארי הולה, אבל וויקי עדכן אותי זה עתה שקדמו לו שני ספרי הופה-הולה אחרים!
עולם (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
יופי של ביקורת, כהרגלך... על הספר הבא שאקרא (אחרי שאסיים את הנוכחי של מקיואן).
אלון דה אלפרט (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
יופי של ביקורת זה בדיוק העליונות של נסבו, לתת פתרונות לא מושלמים, גסים לעתים, ועדיין להצליח להפציע. ב"כוכב השטן", הספר הבא שלו, זה עובד אפילו עוד יותר טוב
נעמה 38 (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
שכנעת אותי לקרוא ספר מתח

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ