ביקורת ספרותית על מחר בקרב חשוב עלי מאת חוויאר מריאס
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 19 באוגוסט, 2011
ע"י yaelhar


הסיפור נפתח בצורה הדרמטית ביותר האפשרית: המספר מוצא את עצמו שעות ספורות אחרי שהכיר את מרתה, שבעלה נמצא בנסיעה, אחרי ארוחת הערב והשכבת בנה בן השנתיים (סוף סוף!) לישון, במיטה עם מרתה. אבל מרתה מספיקה רק להתפשט חלקית ונופחת את נשמתה, ועל המספר להתמודד עם המצב החריג. זה, אגב, אינו ספויילר. הסיפור הזה פותח את הספר. נשמע מבטיח, לא? אז זהו, שלא.

כל הספר הוא סיפורו - ובעיקר מחשבותיו - של המספר. הוא כתוב בטכניקה של "זרם התודעה" וכולל הרבה (מאד) מחשבות של המספר, התרחשויות עמוסות פרטים, סטיות, וחזרה לסיפור. נראה כי הסופר לא הסכים לוותר על שום הגיג ושום ארוע, חשוב כשולי, כאילו אם כל הפרטים יופיעו בסיפור, נוכל להבין את נפש הגיבור. התוצאה היא פטפטנות בלתי פוסקת והתשת הקורא (אני). שמו של הספר לקוח מציטוט של ריצ'ארד השלישי: "מחר בקרב חשוב עלי, פול על חרבך הקהה..." ציטוט החוזר בספר מדי פעם, ללא סיבה שמצאתי, למעט הגברת הדרמטיות. הספר כתוב היטב, מתורגם כנראה היטב, לא משעמם, אבל לא הצלחתי להתעניין בגיבורים, להבין אותם או אפילו להרגיש כלפיהם משהו. סיימתי את הספר במאמץ רב.

חוויאר מריאס הוא סופר ספרדי עטור פרסים. הוא נחשב לסופר הספרדי הבולט ביותר היום, עם מספר ספרים שתורגמו גם לעברית. זה ספרו הראשון שקראתי. אני ממש לא אהבתי - אבל לפי הביקורות יש הרבה מתפעלים. לשיקולכם.
19 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
אכן הגעתי אליו בעקבות הביקורת שלך אני לא מצטערת שקראתי אותו, למרות שלא אהבתי. נכון, הוא מזכיר קצת את נבוקוב אבל את נבוקוב אני כן אוהבת...
מיליו (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
אוה, אני רואה שגם את היגעת הדלקתי לך דוד...חבל שלא נהנית .
אני בכל אופן המשכתי ל- "לב לבן כל כך" , הקודם של מריאס, מי שאהב את "מחר בקרב..." יאהב אותו, ולהיפך. הסיגנון שלו מובהק ויחודי למרות שבעיני מאוד מזכיר את נבוקוב, אולי אביו הרוחני. לדעתי טוב ממנו, ויש בו יותר מאשר ברק ואסתטיקה לשמה.
yaelhar (לפני 7 שנים ו-10 חודשים)
לאנקה זה לא הפסד. ואולי בכל זאת תאהבי אותו?
yaelhar (לפני 7 שנים ו-10 חודשים)
לתמר: מצטערת אם פגעתי בסופר האהוב עליך. אני הרגשתי שהוא אינו מבין כלל ברגשות האדם - לפחות הוא לא הצליח לגרום לי להזדהות עם רגשותיהם של גיבוריו. אני יודעת שהציטוט נועד לעשות אנלוגיה לאדם רדוף - haunt - אבל הוא לא הצליח לגרום לי להרגיש זאת וזה כל מה שאני מבקשת מסופר.
yaelhar (לפני 7 שנים ו-10 חודשים)
:Bookworm הספר לא בדיוק משעמם, כמו שהוא מתיש. והרגשתי שאני פשוט לא מתעניינת בגיבורים - למרות הנושא הכאילו מרתק.
אנקה (לפני 7 שנים ו-10 חודשים)
ליעל, כבר אין לי הרבה ברירות. רכשתי אותו .
תמר (לפני 7 שנים ו-10 חודשים)
אני דווקא לא מסכימה בספרים של מריאס (שהוא, אגב, הסופר האהוב עלי) העלילה היא רק תירוץ בשביל מה שאת קוראת לו פטפטנות ואני קוראת לו ניתוח אינטלקטואלי של רגשות האדם. אבל נתקלתי בעוד אנשים שחשבו כמוך אז אל תרגישי חריגה :-)
כל הספר עוסק במסע סביב זהותה של המתה וההשפעה שלה על האנשים החיים שהשאירה מאחוריה. הציטוטים מריצ'רד השלישי הם ציטוטים של רוחות רפאים, אנשים שריצ'רד היה אחראי למותם שרודפים אותו, וזה ההקשר. בעיניי היופי בזה שמריאס מצטט את שייקספיר (והוא לא עושה את זה רק בספר הזה) הוא הניגוד בין הדרמטיות של שייקספיר לבין השכלתנות של מריאס.
Bookworm (לפני 7 שנים ו-10 חודשים)
יעל, לא יכולתי להסכים יותר ספר משעמם. מחכה לי על המדף ספר נוסף של הסופר ואני לא מעז להתקרב אליו אחרי זה.
yaelhar (לפני 7 שנים ו-10 חודשים)
תודה רבה, אנקה! אני בעצמי מבולבלת: הלכתי לחפש בכל מיני אתרים דעות על הספר ורובן טובות מאד. לכן אמרתי שאני לא אהבתי - אבל אולי את כן?
אנקה (לפני 7 שנים ו-10 חודשים)
אוי ואבוי. הספר מונח על המדף לקריאה עתידית. אז מה נפלתי? הביקורת שלך בהירה ברורה וטובה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ