ביקורת ספרותית על המושיע - המפקח הארי הולה #6 מאת יו נסבו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 31 במאי, 2014
ע"י אלינור


**מי שלא קרא את הספר – יש כאן ספויילרים. ראו הוזהרתם**

הארי הולה הוא בלש סטריאוטיפי. מורכב, אפל, לא רע ולא טוב במיוחד. הוא גרוש ושתיין, כמו הרבה בלשים לפניו. אך כאן נגמרים הסטריאוטיפים.

העלילה ששוזר נסבו בספרו המושיע מרתקת ומפתיעה. היא אפילו גרמה לי להיכנס לגוגל ולחקור קצת אודות העיר ווקובר והמצור עליה, בזמן המלחמה הנוראית ההיא במה שהיה פעם יוגוסלביה. ומבחינתי, ספר שגורם לי לצאת מהדפים וללכת למחשב ולחקור - זה ספר שעושה את העבודה.

אחד הדברים הבולטים שחשתי בעת קריאת הספר היא בלבול בזהויות. לא פעם התחלתי לקרוא פרק מסויים בספר, או פסקה, ובסופו של דבר הבנתי שהכוונה היתה בכלל לדמות אחרת. אני די בטוחה שיו נסבו היתל לא רק בי, ושהמהתלה היתה מכוונת, שכן בילבול הזהויות העצימה את המתח והפכה את העלילה למרתקת: הרוצח השכיר שהתבלבל בין שני האחים בסיפור, הבילבול בזהות האישה שהיתה קורבן לאונס, הבלש שמתבלבל בין גרושתו לבין האישה החדשה בחייו, וכן הלאה. מוטיב הזהות המבולבלת מגיע לשיא לקראת סיום הספר, כאשר מתארים כיצד הרוצח השכיר, "המושיע הקטן", נכנס לביתו של הארי הולה, אוכל ממזונו, לובש את בגדיו ונח במיטתו – והופך שוב מניצוד לצייד, מהאיש הרע בסיפור לאיש הטוב. קצת הזכיר את זהבה ושלושת הדובים.

ומה היה לא טוב בספר? בעיקר האווירה והסגנון של נסבו: העובדה שהספר נכתב והרגיש לי יותר כתסריט. בשנים האחרונות יש גל כזה של סופרים סקנדינבים שכותבים ספרות מתח שהופכים בסופו של דבר לסדרות/סרטים (ע"ע סדרת ספריו של סטיג לארסון). זה מרגיש כאילו הסופרים האלו לא כותבים עבור הקוראים, אלא עבור הצופים-לעתיד. זה מרגיש קצת ממוסחר... כמו כן, לסופרי מתח אחרים יש נטייה לחזור על עצמם - ג'ון גרישם והרלן קובן, למשל. אחרי שקראת שניים-שלושה ספרים שלהם העלילה מתחילה לחזור על עצמה ולשעמם והדמויות מוכרות מספרים קודמים. כולי תקווה שנסבו יתעלה עליהם ולא ימחזר את עצמו.

ועם זאת, למרות הכל, ממוסחר או לא, הספר היה טוב מאוד. אין ספק שיו נסבו יצר כאן מותחן שמשאיר את הקורא ער עד לשעות המאוחרות של הלילה כדי להספיק עוד פרק, ועוד אחד...
זהו הספר הראשון שקראתי של הסופר יו נסבו, וסביר להניח שבעתיד אקרא עוד ספרים שלו.

קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה1 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ