ביקורת ספרותית על איש השלג - המפקח הארי הולה #7 מאת יו נסבו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 13 ביולי, 2015
ע"י אוקי (אורית)


פעם ראשונה שאני כותבת על סיפור מתח בלשי. מה אני, מי אני שאכתוב על הז'אנר הזה, מהרהרת לעצמי, כשסביב תותחים כבדים.. לא, לא הז'אנר הרגיל שלי, אם כי אני קוראת לא מעט ספרות מתח בלשי וכמעט תמיד (טוב, תמיד!) זה יהיה נורבגי. כי מצדי רצוי מאוד שהארי הולה יהיה חלק מהפרשה.
גילוי נאות: לצד סיפור המתח החכם והמתוחכם, התפתלות העלילה שתפורה היטב, איש השלג המסתורי ובובות השלג החמקמקות.. אווירת הקור-פתותי הקרח המכסים את סמטאותיה של ברגן בנובמבר הסתווי-אפלולית היום והאור הזהבהב העוטף ברכות את היום שנעלם מוקדם מדיי אל חשכת הערב ואל חיי הלילה.. והנה הוא שוב צץ איש השלג המסתורי.. יחד עם אווירת הקסם שכל המתואר משרה עליי, הרי מה שבאמת חשוב כאן, עוד לפני פתרון השאלה מי הוא איש השלג ומה אומרות בובות השלג הדוממות, מדממות וחמקמקות.. זה עוד פגישה עם הארי הולה – זה העניין.
האיש המבריק והלא שגרתי הזה. שהברק והתחכום שלו מועצמים בהשפעת האלכוהול שזורק אותו הכי נמוך שאפשר ומחדד אותו הכי חד שאפשר. זאב בודד. קשוח ונוקשה למראה, אבל האמת, באמת – כשמתעמקים בו האיש רגיש מאוד. נוגע עמוק ברגישותו. זאב בודד שמיוסר בבדידותו. אבל האמת, באמת – בתוך תוכו שברירי וכל כך קשה ומקשה על ועם עצמו. הוא כל כך שברירי ומייסר את עצמו באופן אכזר זה הופך אותו קשה עם ומרחיק מעליו את הנשים של חייו והוא לא מבין, עד כמה זה מייסר אותו. כך גם עם האנשים של חייו.
הוי הארי, הארי - אילו רק היית מאפשר לעצמך להביט באומץ במראה ולהעמיק בפתיחות אל תוך תוכך. אילו היית מאפשר לעצמך לשנות גישת מחשבה – להיפתח קצת באמצעות טיפול. אתה יודע, לא ארוך, ממוקד ומשמעותי – טיפול שיחשוף את הברקסים הנוקשים הפנימיים שבולמים אותך מלהיפתח, כזה שישייף קצת את הנוקשות ויעזור לך להוציא החוצה את הקסם שבך וייטיב כל כך עם איכות חייך.. עבורך, קודם כל עבורך ואחר כך עבור הסובבים אותך.. אתה הרי יכול להיות חבר מדהים. מה אתה אומר? תחשוב על זה הארי, תשקול בחיוב... ומה עם העתיד המקצועי, אם תשתנה, אתה שואל? יהיה בסדר.. יו נסבו יסדר את זה, יהיה בסדר.
טוב, יאללה הארי, זו המלצתי - תחליט מה שתחליט. בכל אופן, אתה ו"איש השלג" מומלצים בחום, בעיקר לימי הקיץ החמים שם בארץ, כי קראתי שיש לא מעט שנרתעים מתיאור מזג האוויר הסתווי-חורפי שעוטף את סיפוריך.
מאמינה שניפגש ביו נסבו הבא - כשאתה כזה או כשאתה אחר, קפוץ לבקר.
38 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אוקי (אורית) (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
תודות :)) לכל מי שקרא ואהב: למככבים השקטים, למעירים, למאירים ולמובילי תנועת המחאה - אהבתי את הראש :)
אוקי (אורית) (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
שאולי, "ניצחון סוחף" - הגזמות הן חלק מסיומי מחאות ? :) לא יודעת עד כמה היית רציני במה שכתבת בהמשך, בכל אופן, לגבי א. יש לי תגובה, אבל אעזוב את זה.. ב. נכון וטוב שכך. ג. תודה רבה !
(לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
אוקי (אורית) (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
שאולי, שמחה שאהבת.
אוקי (אורית) (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
נתיק. - :)
אוקי (אורית) (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
אהה.. רק על עצמכם אתם חושבים, עד כדי מחאות... מה עם טובתו של האיש... ? טיעונים יש לכם: אם הוא ילך לטיפול הוא לא יהיה כזה הארי; לא יהיה יותר זאב בודד מרתק או אלפה מיוסר ומדהים חסר תקנה... - יהיה, סתם איזה הארי, משעמם שאמו כמובן אשמה בכל כשליו. טוב, טוב, מרגיעה אתכם, לא שהמחאה עזרה - כן מסתמן שנסבו אף הוא מסרב לשינוי. אז, הארי שהיה הוא שיהיה :)
תודות לכולכם מגיבים יקרים..
(לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
אווו... מה נעשה עם הולה מתוקן - יהיה משעמם!! מצטרף למחאת התיקון !!
אוקי (אורית) (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
חני, אבוד כבר הצעתי... אבל, מסתמן שההצעה נדחתה.. :)
אוקי (אורית) (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
המגרש של השכנים.. :) תודה, בנצי, שמחתי.
בנצי גורן (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
אולי לא הז'אנר שלך, אבל כתבת נפלא. תודה אוקי.
(לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
חני (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
מפיתאום טיפול זה ישבור את כל היופי המחוספס של תווית הזאב בודד ושלא תציעי לו חחחח


Regi (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
לא לא.... אין צורך בשום הסתכלות פנימית, הדבר עלול להפוך את הארי מאלפה בודד מיוסר ומושך לעוד בן ארבעים במשבר שאמא שלו אשמה בהכל... :)
וכבר יש לנו את "הקלות הבלתי נסבלת של החיים"
נתי ק. (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
סחטן עליך:-)
ליאור (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
אם הארי ילך לטיפול
הוא לא יהיה הארי
ואם הוא לא יהיה הארי
אז הוא לא צריך טיפול.
וחוזר חלילה.
זאת ועוד - זה דווקא טוב שהוא לא משייף ומשפשף.
ככה הוא ממוקד, באלכוהול ובמטרה.
כתוב יופי.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ