ביקורת ספרותית על ספינת העבדים - היסטוריה אנושית מאת מרקוס רדיקר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 18 בנובמבר, 2018
ע"י דורון נחמני


כשאומרים עבדים תמיד עלתה בדעתי תמונה של ארה"ב, מדינות הדרום, כותנה. הסיפור היה אחר: מושבות של המעצמות האירופיות, בעיקר האיים הקריביים ומרכז אמריקה, הפכו למקום הגידול של סוכר ושל טבק עבור השווקים האירופיים. הבוננזה דרשה כמויות אדירות של כוח אדם שמסוגל לעמוד בתנאים הקשים של מטעי הסוכר. המשאבים האנושיים "נמצאו": מערב אפריקה, שם ניתן היה לקנות עבדים ממוכרים מקומיים. התוצאה היא יצירת עולם חדש של מסחר תוסס: אניות מאירופה, ממומנות ע"י בעלי הון אירופיים ומאויישות במלחים אירופיים, הפליגו למערב אפריקה, שם הקברניטים קנו עבדים מסוחרים מקומיים שהצטיידו בכוחות חמושים לתפיסת עבדים אלו. ספינות העבדים העמוסות הפליגו לנמלי היעד באמריקה (האיים הקריביים) ומכרו אותם לבעלי מטעים, ולסיום העמיסו סוכר וטבק וכו' כדי למכור באירופה. זהו הקפיטליזם ה"טהור", שבו בעלי הון מתעשרים ואין מיגבלה של חוקים חברתיים או מוסריים. הסיפור הזה נמשך 400 שנה, עד לתחילת המאה ה-19. שיאו היה במאה ה-18. במהלכו נוצר צי ענק של ספינות עבדים מיוחדות וחמושות, ונלכדו כ-15 מיליון עבדים כדי למכרם באמריקה.

אחוזי התמותה היו עצומים, בדרך לנמלים, במסע הימי ובקליטה במטעים. המיליונים הובלו בתנאים איומים, כשהם נתונים באזיקים, ללא טיפול רפואי מתאים, וללא שום אמפתיה למצבם. הם היו סחורה בלבד, ומה שהושקע בהם היה מה שדרוש כדי לשמור על ערכם הכלכלי. המתים במסע היו "בלאי", וגופותיהם נזרקו למאכל כרישים (לרבות הסיפור על אשה שנחשדה בכך לחלתה באבעבועות שחורות ונזרקה בשל כך לים עוד בחייה כדי "להגן על הסחורה". הנשים שנתפסו שימשו אמצעי תשלום לצוות במהלך המסע, עד שנמכרו לשפחות. גם הספנים מתו בהמוניהם ממחלות, או ננטשו בנמלי המערב באין צורך בהם (בשייט בחזרה לא היה דרוש צוות מלחים כה גדול).

המחבר הוא היסטוריון ימי שעשה עבודת ענק בשחזור הסיפור של ספינות העבדים - סוג מוקדם של מחנה עינויים שט - שיצרו עושר אדיר בידי בעלי ההון והניעו את גלגלי ההצלחה של הקפיטליזם, והיוו סיפור מרתק בפני עצמו. הספר קשה לקריאה אבל יסודי, כתוב מעניין וחשוב להרהור על האדם ועולמו המודרני שבו סבל נורא לזולת מתגורר בכפיפה אחת עם תרבות, ערכים, דמוקרטיה, מוסר, דת ותקשורת חופשית.
16 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חני (לפני 7 חודשים)
ספר שנשמע מרתק. אהבתי את המבט שלך על הנושא הנורא. מבט מפוקח.
זה נדמה או שהעולם אז היה מופרע לגמרי.
גם אני לא הייתי מכנה את העבדות באמריקה והקשרה
לקפיטליזם. זה נכון שהיו עשירים שניזונו מהעבדים...אך ההקשר היא בעיקר גזענות טהורה
כלפי מי שראו אז את השחורים כפסולת אדם.
עמיחי (לפני 7 חודשים)
תודה רבה על התזכורת לספר שמזמן תיכננתי לקרוא ו"טרם הספיקותי".

לעניות דעתי שירבוב המילה "קפיטליזם" בהקשר של סחר העבדים מוטעה.
מוטעה כמו קשירת המושג "סוציאליזם" ל"גולאג", לדוגמה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ