ביקורת ספרותית על רקמת סתיו מאת טרו מימוטו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 11 בנובמבר, 2018
ע"י Yelementepe


יום אחד, מחליטה אקי לקחת את בנה הנכה, בן השמונה, לטיול לילי וצפייה בכוכבים המקשטים את השמיים מעל הר זאו ביפן. הם נוסעים ברכבת - שם לפתע היא מזהה בין אחד הנוסעים את בעלה לשעבר, יסואקי. הם התגרשו לפני עשר שנים, ולא דיברו מאז. אבל המפגש הקצר והמפתיע מצית אצל אקי תשוקה עזה ובלתי מוסברת לחזור אחורה בזמן, ולהבין מדוע בעצם התגרשו, ומה היתה הפרשה שגרמה בסופו של דבר להתפרקות של נישואיהם. היא כותבת אל יסואקי מכתב, ומתחילה התכתבות סוערת בין השניים, שפורשת בפניהם את העבר המשותף והבלתי משותף שלהם במלואו, וגם את ההווה הלא פחות סבוך שבו כל אחד חי. בין פרשות מסתוריות, לבטים סבוכים ומכאובי החיים, בוחנת ההתכתבות בין השניים את הגבול הדק בין החיים והמוות.

זה לא הספר היפני הראשון, או אפילו השני שאני קוראת. אני מתעניינת בכתיבה יפנית כבר כמה שנים, ומלבד קריאות של מספר ספרים, השקעתי את רוב זמני דווקא בקריאת שירים יפנים, ובמיוחד שירי הייקו. יש משהו כמעט מכשף, בכנות הפשוטה והכואבת שבכתיבה היפנית, שלא חוסכת מן הקורא את המציאות של החיים, ויחד עם זאת מכניסה בהן מעט צבע ודינאמיות (ואולי כאן קסמן של עונות השנה המתחלפות, המוזכרות כל כך הרבה בטקסט היפני). הספר כתוב כחליפת מכתבים בין הגרושים, לאחר שעשר שנים לא יצרו קשר זה עם זו, ונושאים רבים נותרו בלתי פתורים ביניהם.

איננו מקבלים תשובות לכל השאלות שעולות, אבל אולי בגלל שלא תמיד יש תשובה טובה מלבד: "ככה". תשוקתה של אקי, שמגיעה ממקום פגוע וזועם, הרוצה ללמוד את התשובות, סוחפת אותה לספר ליסואקי גם על ההווה שלה, מלחמותיה שלה בחיים הקשים שהיא חיה. יסואקי בסופו של דבר גם הוא מתרצה, ונדמה כי סכר שהיה בלבו נפרץ, והוא אינו מסוגל לעצור גם הוא את ההתוודות על האמת מאחורי העבר, וגם את סיפור הווה שלו. הם נדברים לא רק על החיים שלהם, אלא גם על המקום שבין החיים למוות, התהיות לגבי משמעות החיים. הם מנסים להגיע לשלום רגשותיהם כלפי מאורעות העבר, ויחד עם זאת למצוא השלמה עם ההווה.

הכתיבה היפנית שזורה ישירות חדה שמפלחת את לב הקורא, ורגעי שקט בין תיאורי הטבע ומשקעי העונות. יש משהו כל כך כואב בסיפור, ואין דרך לדעת האם הלבטים נפתרו כולם, והאם הסוף הוא "סוף טוב" או "סוף רע". אלא ממש כמו בטבע, החיים פשוט ממשיכים, כך או כך.
ספר מקסים, נוגע ללב, ומומלץ לקריאה עם כוס תה חמה בליל סתיו קריר.
24 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אסתר (לפני 7 חודשים)
ספר טוב, שונה, לא צורת הכתיבה שאנחנו רגילים לקרוא.
Tamas (לפני 7 חודשים)
יפה כתבת ואף סקרנת.
Yelementepe (לפני 7 חודשים)
חני (לפני 7 חודשים)
ספר רגיש ויפה.. כתבת נפלא .
מוריה (לפני 7 חודשים)
תקראי את 'יש המעדיפים סרפדים'
simania.co.il/bookdetails.php?item_id=688436
איכות והנאה דומים.
Rasta (לפני 7 חודשים)
ספרות יפנית מלאת רגש, כאב ויגון. ספרות שאינה בוחלת באמצעים.
כתבת מקסים, תודה על הסקירה היפה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ