ביקורת ספרותית על העטלף - המפקח הארי הולה #1 מאת יו נסבו
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 1 באפריל, 2016
ע"י מירב


הפרמטר הכי בטוח לבחירת ספר חדש (כמעט כמו המלצות מסימניה) הוא שם הסופר. במיוחד שכמדובר בספרי מתח סדרתיים, זיהוי שם מוכר על כריכת ספר חדש מבטיח שמיד אקח אתו מהמדף. הספרים של יו נסבו הוכיחו את עצמם עד כה, ולא פעם התעלו מעבר לקרא-ושכח, בזכות דמויות מעניינות בקרב הטובים והרעים, עלילה מותחת אבל לא ברוטלית מדי, טוויסטים בכמות מדויקת, רגש וסיפורי רקע שיתנו נפח לעלילה עצמה, וכמובן דמותו של הארי הולה שהצליח איכשהו להיחלץ מקלישאת הבלש האלכוהוליסט והמתבודד. התהייה המרכזית שנשארה היא למה בחרו להוציא את הספרים בסדרה שלא לפי סדר יציאתם, באופן שהקשה לעקוב אחרי עלילת הרקע של הולה ועמיתיו המפוקפקים-משהו במשטרה. השאלה הזאת נפתרה כשקראתי את הספר הנוכחי, שמתהדר בכותרת "ספר מס' 1 בסדרת הארי הולה" והוא, איך לומר, לא משהו.

קודם מכל, מסיבה עלומה כלשהי החליט נסבו למקם את עלילת הספר הראשון אודות השוטר הנורווגי באוסטרליה דווקא, לשם מסתבר מגיעים שפע של תיירים ומהגרים מסקנדינביה. הולה מתלווה למשטרה המקומית בתירוץ הקלוש של סיוע לפתירת רצח של סלבריטאית לשעבר מנורווגיה, ובערך עד חצי הספר לא קורה כלום. הרצח עצמו התרחש לפני שהספר התחיל ובשום שלב לא נערכה לנו היכרות עם הנרצחת כדי שנחוש כלפיה משהו, וגם מועמד ראוי להיות הרוצח אין בנמצא. במקום זאת יש שפע של סיפורי עם אבוריג'נים, הבחנות על חיי החברה של אוסטרלים ופרשיית אהבה מאולצת משהו. התרומה היחידה של החלק הזה לסדרת הספרים היא סיפור הרקע שבעקבותיו הפך הולה לאלכהוליסט/אלכהוליסט שנגמל, מה שהיה חסר בכל ספרי ההמשך. בחצי השני הספר תופס קצב ושם ניתן לראות את הכשרון הנסבואי לפתרון עלילות מתח כמו גם את הסגנון שלו לזיהוי ופסילת חשודים בלי לתת תחושה של טוויסט למען הטוויסט (בניגוד לסופר מתח אחר, הרלן קובן, שכבר מזמן לא קראתי משהו ראוי שלו), אבל היות שלא הייתה בנייה של מתח מלכתחילה, גם ההתרה לא מרשימה במיוחד.

בקיצור, לחובבי נסבו והגיבור שלו הארי הולה כדאי לקרוא את הספר, ולו כדי להשלים אינפורמציה ואילו אחרים צריכים לשקול את מידת הסבלנות שלהם ביחס לסוציולוגיה אוסטרלית. ולהוצאת בבל אני אומרת, כאלה עטיפות יפות ותואמות עשיתם לשאר הסדרה, למה לעשות דווקא לזה עטיפה שונה לגמרי?
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אוקי (אורית) (לפני 3 שנים ו-2 חודשים)
First thing in the morning. מעולה, לא ידעתי ש'העטלף' כבר יצא לאור.
yaelhar (לפני 3 שנים ו-2 חודשים)
ביקורת טובה.
אני כנראה לא אתאפק ואקרא...

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ