ביקורת ספרותית על ציידי הראשים מאת יו נסבו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 15 באפריל, 2013
ע"י קורא כמעט הכול


מי שקרא ביקרות שכתבי לאחרונה אולי זוכר שציינתי שהתחלתי לעבוד בעבודה מאוד רחוקה מהבית. השאלה הנשאלת, למה חיפשתי לי עבודה כל כך רחוק מהבית? ברור שהזמן על הכביש יבוא בעיקר על חשבוני, ואח"כ על חשבון משפחתי. אגלה לכם סוד, לא חיפשתי עבודה, ניצודתי. ניצודתי על ידי ציידת ראשים.
לא, אין הכוונה למחסלת, או רוצחת שכירה, צייד ראשים הוא מושג המגיע מתחום חברות ההשמה. תפקידו של צייד הראשים הוא למצוא מעומדים למשרות מאוד בכירות או כאלה שדורשות מקצועיות רבה (במקרה שלי כמובן מדובר במקצועיות הרי אני לא בכיר ). מסוג המשרות שמועמדים לא מגיעים אליהם דרך מודעה בעיתון, מסיבה פשוטה המועמד המתאים, כנראה לא מחפש עבודה. לרוב המועמד המתאים מצוי כבר במשרה מעניינת ומאתגרת ולכן לא מחפש עבודה. תפקיד הצייד, לאתר את האדם המתאים, ולנסות לשלוף אותו ממשרתו. בתמורה לשרותיו, מקבל צייד הראשים דמי תיווך נאים. אותה ציידת הראשים שכנעה אותי שאני האדם לתפקיד ויתרה מזאת, זה התפקיד הכי מתאים לכישורים שלי (בקטע הזה היא צדקה אמנם) והנה אני נוסע שעה וארבעים לכל כיוון.
הגיבור של סיפרו הנוכחי של נסבו הוא רוגר צייד ראשים שכזה. הוא לא סתם צייד ראשים, הוא הטוב בתחומו, הוא אינטליגנטי מניפולטיבי ומוכשר. עד כאן טוב ויפה, אבל לרוגר יש אישה יפה (אותה הוא מאוד אוהב) רוגר קנה לאשתו גלריה במקום לעשות לה ילד (בכנות אני לא יודע מה יותר יקר :-)), הגלריה איך לומר היא לא עסק ממש מכניס, על כן לרוגר יש "השלמת הכנסה" בכדי לממן את הגלריה.
אשתו של רוגר מציגה לפניו את ה"ראש" שהוא מחפש זה מכבר, עבור משרה בחרה שמייצרת מוצרים בטחוניים מבוססי טכנולוגיית GPS. המפגש אם האדון המוכשר הכריזמטי שעונה על כל הדרישות של החברה ואף מעבר לכך מעלים את חייו של רוגר על רכבת הרים שמהווה את עלילתו של ספר מרתק זה, שימו לב ששם הספר ציידי הראשים ולא צייד הראשים, שכן בספר יש שניים כאלה ואחד מהם יפה ניחשתם הוא לא מתחום חברות ההשמה... כבר במפגש הראשון רוגר מרגיש שמצייד הוא הופך לניצוד, ועדיין פוסע בשביל שאנו הקוראים מנסים להניע אותו מלצעוד במשעולו. זוכרים את סרטי האימה מימי ילדותנו? שהפסיכופט מתגנב לקורבן מאחורי הגב, השקט נשבר בצעקה (במקרה שלי צעקה של אימא שלי שמזהירה את הקורבן מהרוצח)... כך גם אנחנו ממש רוצים לצעוק לרוגר: "עזוב, אל תכנס לזה...., למה לך? הכרוניקה הרי ידועה מראש..."
אני לא נוהג לקלקל, אז אפסיק כאן. חשוב לי לא לקלקל ואפילו במעט מהנאתכם בקריאת הספר. רק אומר שהשתלשלות העניינים תוביל את רוגר לסיטואציות נואשות, מביכות, מגעילות, מלחיצות ואף קומיות. דמיינו את כל הדברים שכתבתי, יוצאים תחת ידו של סופר מוכשר ורב הבחנה, דייקן ומשכנע. עבודת התחקיר של נסבו בתחומים השונים מאוד משכנעת. בתור אחד שעבר תחת ידיה של "ציידת ראשים" , אמנם לא הטובה בתחומה, לא יכולתי במהלך הקריאה שלא לחייך לעצמי לאור מהימנות הדמות שיצר נסבו. נקודה אחת שהפריע לי בנושא בניית הדמויות, הייתה נטייה מסוימת לסטראוטיפיות של הדמיות השונות, וצביעתם בצבעים ברורים ומנוגדים והעדר הגוונים ותתי הגוונים.
הספר מומלץ לאוהבי ספרות המתח, וגם לכאלה שאינם בהכרח חסידי הז'אנר (כמוני לדוגמא).
מודה, לא קראתי כמעט שום דבר שכתב יו נסבו, אני אומר כמעט מכיוון שקראתי לבני הקטן את הספר "פטנט הפוקים של דוקטור פרוקטור". בהתחלה זה הצחיק אותי שיש סופר ילדים עם שם זהה לזה של סופר המתח הנורבגי בעל השם העולמי, מעין צרוף מקרים משעשע אתם לא חושבים? אז זהו שלא. יו נסבו הוא גם סופר ילדים (כן גם את זה הוא עושה מצוין), והספר "פטנט הפוקים" גורם לבני הרציני לצחוק בקול רם. כפי שכתבתי לא קראתי את רבי המכר בסדרת הארי הולה (אולי בגלל שהם רבי מכר), אבל אחרי שסיימתי את "ציידי הראשים" ברור לי שהמחדל יתוקן. "ציידי הראשים" אינו ספר נוסף בסדרת הארי הולה, אבל אחרי שהתוודעתי לכתיבתו הקולחת והמרתק של נסבו, ברור לי שאני רוצה לקרוא עוד דברים שכתב.
מיותר לציין שאהבתי את הספר, אהבתי מאוד. הספר סוחף מעניין מרתק ומפתיע לפרקים, יש קטעים שיזעזעו חלק מהקוראים העדינים, אבל יש גם קטעים מצחיקים וביזארים.
39 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אפרתי (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
כולם פה באתר חושבים שיש לי פרוטקציה אצל ג'ק ידידי... נתי ועכשיו אתה... תשמעו, זה קשר סודי, היינו ביחד במשטרה הצבאית החוקרת, הוא בשירות פעיל, אני בקריאה אודותיו. נכון שיש לנו עבר, אבל לא נראה לי שהוא יבוא לעזרתי אם וכאשר.
קורא כמעט הכול (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
אוי אפרתי זה כל כך משעמם... אולי בגלל זה צריך ציידי ראשים בתחום...
את תהרגי אותי עם ג'ק רייצ'ר אם לא אספר, אני אהרוג אותך משעמום אם כן אספר
אפרתי (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
בסוף נציג לך אולטימטום: גלה במה אתה מוכשר כל כך, או ש... אתה יודע, אחרי קריאת ספרי מתח כה רבים גם אנחנו רכשנו מיומנות כלשהי...
קורא כמעט הכול (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
תודה מתוקה (על שנהנית מהביקות) בקשר לכישרון.. אני מניח שאני מתחום כה צר ומצריך מגוון רחב ומוזר של תכונות כך שקשה להשיג אנשים מנוסים. לא בטוח שמדובר בכישרון,
תודה בכל מקרה :-)
מתוקה (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
איך נהנתי מהביקורת שלך קורא... ודרך אגב, כמי שקצת עסקה בתחום בעבר - כנראה שאתה באמת מאוד מאוד מוכשר אם "ניצודת" ע"י ציידת ראשים תעסוקתית - אבל את זה כבר ידענו מזמן, לא?
בלו-בלו (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
יופי של ביקורת! שני הספרים הוספו לרשימה...
חמדת (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
אפרתי -אם הוא היה נוסע למדבר מוהבי -הוא לא היה חוזר ח"ס למרכז הפנשמייקרי וההיפסטרי כל יום .
חמדת (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
יפה .סלחתי לך באבחה !!!
פינוקיו (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
פטנט הפוקים ספר הורס! ביקורת מדליקה תודה
קורא כמעט הכול (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
חמדת אם לא הייתי מת על הנגב שלנוו מזמן הייתי מצמצם טווח. בהמשך לדבריך מפעם: במקרה של הנגב, אי אפשר להוציא אותו ממני אך גם לא אותי מהנגב
אפרתי (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
חמדת, חשבתי שקורא נוסע כל יום למדבר מוהבי ובחזרה.
חמדת (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
בהקשר לערבות הנגב -אני מבקשת לשמור על כבודם !!!לא הז'אנר שלי כלל,-אבל בלי קשר אהבתי את דבריך .
עולם (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
אחלה ביקורת. בעצם צריך לקרוא לחבר'ה האלה ציידי מוחות...
Hill (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
לא הז'אנר שלי כלל, אך כשזה מגיע ממך - חייבת לקנות (לקרוא), ביקורת מושכת ומעוררת עניין. במיטבך- כהרגלך.
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
מעולה! אני מקווה שתולעת בת ה-7 שלי תאהב:-)
חני (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
הי ביקורת נפלאה אהבתי את "ציידת הראשים" לרגע באמת חשבתי שמתנקלים לחייך אבל אז הבנתי שאתה בכיר מקצועי ומוכשר אחרת הציידת לא הייתה בעקבותך,אני חושבת שאם אחד מבני הזוג עובד קרוב יחסית לבית אז אפשר לנסוע כל כך הרבה..ובקשר לנסבו הוא כותב מצויין,לא ידעתי שהוא כותב גם לילדים ..אחפש אותו.
קורא כמעט הכול (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
אצלי פטנט הפוקים הצחיק את הבנים גילאים 9 ו 7
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
תודה, תודה, תודה! מייד מוסיפה לרשימת הקניות. הולכת לחפש גם את פטנט הפוקים:-) לאיזה גיל מתאים הספר?
קורא כמעט הכול (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
ערבות הנגב לא בטוח שכל הכבוד. התפקיד החדש באמת בול בשבילי, אבל האיזון בית עבודה עליו הקפדתי עד כה התערער קשות...
זה בהחלט מחמיא (במיוחד בתחומי עיסוק אזוטריים כמו שלי, מי בכלל מחפש). בקטע של התמונות אני מנסה להתחרות בקיסרית האהובה.
אפרתי (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
אני מבינה שהתמונה שלך היא ממדבריות אמריקה אותן אתה חוצה יום יום. חברה, אולי תפסיקו להחליף תמונות כל הזמן? זה נורא מבלבל. במיוחד בפורמט החדש שבו השם זניח והתמונה נטולת שם. כל הכבוד על הצייד. הלוואי ומישהו היה צד אותי! כנראה שאני לא מספיק מיוחדת...
חגית (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
ביקורת מהנה. (לעניות דעתי הצנועה בד"כ סרטים הורסים ספרים...)
אפרתי (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
יופי של ביקורת. אקנה, אלא מה...
קורא כמעט הכול (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
חשבתי לעצמי שזה יכול להיות אחלה סרט יופי שגילית לי :-)
yaelhar (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
ביקורת מסקרנת מאד... מצחיק. לא ידעתי שיש ספר כזה, אבל ראיתי את הסרט בלי לדעת מי כתב אותו...

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ