ביקורת ספרותית על ציידי הראשים מאת יו נסבו
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 26 במאי, 2014
ע"י רונדו


"היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו?" כנראה שכן, או שכך לפחות קרה ליו נסבו במותחן "ציידי הראשים". מי שהתמחה במותחנים פסיכולוגיים מרתקים החליט לכתוב מותחן אמריקאי-הוליוודי (שאכן הפך לסרט בהוליווד). אלא שמה שיכול היה להיות פסגת יצירתם של לי צ'יילד, פטרסון, באלדאצ'י או לינווד ברקלי הוא לדעתי נקודת השפל ביצירתו של יו נסבו - מותחן סתמי, אם כי מותח, אבל ללא שום ערך מוסף.

על הספר אין הרבה מה לכתוב. הגיבור, רוגר בראון, הוא אגואיסט ריקני ומניפולטיבי (מזכיר את פטריק בייטמן מ"אמריקן פסיכו"), בעל רגשי נחיתות (הוא נמוך), מטריאליסט בנשמתו וצייד ראשים מצליח בחברת השמה. הוא מסתבך כאשר הוא רוצה יותר ואז הופך מצייד לניצוד (ולא במובן של השמה).
הספר כתוב בגוף ראשון, אולי כדי לעורר אהדה לגיבור, אלא שבמקום אהדה זה יצר אצלי אנטי-הזדהות וחוסר אכפתיות לגביו, למעשה די נהניתי מכל הרע שקרה לו (כמו ה"טבילה" במחראה). בשלבי הסיום העלילה מקבלת תפניות שונות ומשונות, לא תמיד הגיוניות (משדרי GPS מיקרוסקופיים בנוזל??? נו באמת...) וגם הסיום, המותח לכשעצמו, אינו הגיון צרוף.
הפנינה ההומוריסטית של הספר מתרחשת לקראת הסוף כשבתכנית טלוויזיה דמוית כלבוטק מספר בלש נפוח איך התגלגלו הדברים עפ"י חקירת המשטרה, זה היה קטע מצחיק לאללה...

אם זה היה ספר של צ'יילד/פטרסון/באלדאצ'י הוא היה מקבל 10 כוכבים, כספר של יו נסבו הוא לא יותר מ"בסדר".

לטובתו ולטובתנו הקוראים עדיף שיו נסבו יעזוב את החיקויים האמריקאיים ויחזור לסדרת הארי הולה המעולה.
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שונרא החתול (לפני 5 שנים)
כשהוליווד מתלבשת על ספר זר, זה איכשהו מוריד מערכו, אבל הספר הזה הוא הכי לא אמריקאי לדעתי ואני מקווה שנסבו יכתוב עוד כמה כאלה.
הדרך שנבחרה לחשיפת הפיתרון הייתה אמנם מאולצת, אבל הפיתרון הפיל אותי מהכיסא. ולא בפעם הראשונה בספר.
חגית (לפני 5 שנים)
נוטה להסכים. מאד התאכזבתי, ללא קשר לאחרים- אלא לספריו הקודמים שלו עצמו.
אלון דה אלפרט (לפני 5 שנים)
אני עם אפרתי בכל מילה
אפרתי (לפני 5 שנים)
אני לא מסכימה איתך בכלל! אהבתי מאוד את הספר המבריק הזה. וחוץ מזה, לשים את לי צ'יילד באותה שורה של פטרסון ובלדאצ'י!!! זו שערוריה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ