ביקורת ספרותית על נמסיס - המפקח הארי הולה #4 מאת יו נסבו
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 12 במרץ, 2012
ע"י קוראת הכל


ספר מתח לחובבי ספרי מתח. למיטיבי לכת בז'אנר. מורכב, מסובך, גדוש בשמות מוזרים (נורווגים!) והמון פרטים קטנים. מי שאהב את 'אדום החזה' יאהב גם את הספר הזה, אולי אפילו יותר. כל היתרונות של 'אדום החזה' נמצאים גם כאן: דמויות בשר ודם שקל להזדהות איתן, הומור חביב, דיאלוגים שנונים, אבל הספר הזה אפילו קצבי יותר ומותח יותר. האמת שנראה לי שיו נסבו הוא במאי סרטים בנשמתו. הספרים שלו הם ממש סרטים כתובים. אבל לא סתם סרטים, אלא סרטים מהסוג המסובך והמהיר, שבהם סצנה רודפת סצנה, ואתה בקושי מספיק לעכל ולתפוס את ההתרחשות בסצנה שלפניך , וכבר היא מתחלפת בסצנה אחרת שלא קשורה, ומופיע איזה טיפוס ואתה מנסה להיזכר אם ראינו אותו כבר, וקאט, גם הסצנה הזו נחתכת... כלומר, סרטים מרובי דמויות ומלאי תחכום בסגנון 'אושן 11' או 'אושן 12' שרצים לך מול העיניים בקצב מסחרר. וזה אחלה... למי שאוהב את זה.

אלא שאני חייבת במעמד זה להודות במבוכה שאני קוראת מותחנים בעיקר כדי לנקות את הראש ולנוח בין ספרים כבדים יותר. לכן, אני מעדיפה אותם פשוטים יותר. עם פחות פרטים, פחות דמויות, פחות עלילות משנה ופחות תסבוכות. בעיני, ספר מתח מהנה באמת הוא כזה שניתן לזכור את כל פרטיו בקלות, לעקוב אחרי חוט המחשבה של הגיבור, לנסות לנחש לבד לאן הכל מוביל, אבל בסופו של דבר, וזו הגדולה האמיתית – להיות מופתע מהפתרון (כמו למשל הספר 'חשוב על מספר' שאהבתי מאוד).

ב'נמסיס', מהר מאוד הלכתי לאיבוד בסבך השמות והאינפורמציה, וכבר לא טרחתי לנסות לנחש בכלל. עודף הפרטים הפך את הקריאה שלי לשטחית כמו בהייה בטלויזיה (אגב, גם ספריו של סטיג לרסון, השכן הסקנדינבי המנוח, מרובי פרטים ושמות. אלא שלהבדיל, ומן הסתם יש שיראו בזה דווקא חסרון, רוב הפרטים אצל לרסון לא באמת חשובים להבנת העלילה ואין צורך לזכור אותם).

יחד עם זאת, לזכותו של נסבו, אני חייבת לומר שבסוף הוא מסביר הכל לאט וברור, וגם האיטיים שבקוראים מיישרים קו ויכולים להמשיך לספר הבא שלו. חוץ מזה, יש משהו בדמות הראשית שלו, הארי הולה, שגורם לך לרצות להמשיך איתו, בכל מקרה. גם אם לא הבנת כלום...

לסיכום, אני חושבת שמי שבאמת אוהב ספרי מתח, יהנה מאוד מהספר הזה. אבל בשבילי הוא קצת תזזיתי מדי.
16 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ