ביקורת ספרותית על תיקון אחר חצות מאת יניב איצקוביץ'
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 18 באוקטובר, 2016
ע"י אלףסוף סוף ספר סיפור - מצטער על גילוי הלב אבל כבר הרבה זמן שספר לא תפס אותי ככה, פשוט סיפור שגורם לך לצלול לתוכו לזנוח הכל ולהתאמץ למצוא את הזמן להקדיש לספר.

אז נכון כנראה שתזמון זה לא הכל בחיים אבל התזמון הנכון עושה את ההבדל - ואין תקופה יותר מתאימה בחיים לקצת יידישקייט מאשר חודש אלול תחילת תשריי עם כל החגים המשפחתיות והזכרונות מהביהכ"ס.

אז יש כאן את כל הדמויות שמצפים לפגוש כאן חזן ורב חייט קצב שוחט וילדים שהלכו (נחטפו) לצבא הצר. והכי חשוב יש סיפור מסע, לא בדרום ארה"ב ולא בדרום אמריקה סיפור מסע בביצות של פולין רוסיה. סיפור שמעביר את העוני והדלות ממש ציור (לא יכול לקבוע אם נכון) של קהילה אחרת בזמן אחר.
וכמו כל סיפור טוב שגורם לך לרצות ללכת בנתיב של הגיבורים גם פה היו רגעים שחלמתי על יום בכרכה בשבילים בין הביצות להגיע בסוף יום עייף ומיוזע לעיירה, להכנס לבית המרזח ולראות את חיילי הצר שותים. להריח את הריחות לטעום את הטעמים הפשוטים.
סיפור של אנשים ולא של קהילה (למרות שברור שאי אפשר לנתק את עצם היות ז'ידם מהסיפור) ונכון שלא כל הקצוות סגורים ולפעמים קצת חסר עומק אבל סיפור טוב מכסה על הכל וגורם לך להאמין ולא לשאול שאלות.
אמנם הייתי מוותר על שיח הסוסים שממש מאכיל אותך באידואולוגיה וקצת לא קשור במיוחד שמתי שהו הגימיק ממצה את עצמו. ובכלל קצת יותר רחמנות על הדמויות כי לפעמים השיפוטיות של הדמויות קצת מוגזמת - אחרי שעבור מעל 150 שנה אפשר להיות קצת יותר סלחננים כלפי הקהילה.... :)
ובנושא האידיאולוגיות אני לא יודע אם מותר לכתוב את זה ואני לא בטוח שזה באמת זה אבל היו קטעים (ולא אפרט מהם ...) שממש גרמו לי להזכר במלכוד 22.

ואם כל מה שכתבתי עד עכשיו לא מספיק חיובי זה פעם ראשונה שיש לי מוטיבציה לקרוא את ש"י עגנון - "אורח נטה ללון"


נ.ב
לאחר שמסיימים לקרוא מומלץ לקרוא קצת על הסופר - כי אותי זה הפתיע (אבל אולי זה רק אני והקבעון המחשבתי שלי)14 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
גלית (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
למה להצטער? אין על מה להתנצל,לגיטימי לגמרי.
מחשבות (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
יופי של סקירה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ