ביקורת ספרותית על נמסיס - המפקח הארי הולה #4 מאת יו נסבו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 13 באוקטובר, 2012
ע"י Osirus


הסופר שלומפר הבלשי חוזר, הארי הולה, בגדיו מרופטים ופיו מריח אלכוהול, חוזר אל דירתי בעלת האווירה הפסאודו-סקנדינבית.

הפעם, הארי צריך לחקור מקרה שוד המסתיים במותה של הקופאית, אבל, כמו תמיד אצל נסבול'ה שלנו, הפיתולים מתחילים להגיע במהירות, ולאחר זמן קצר חברה מהעבר של הארי נמצאת מתה בדירתה לאחר לילה בו שהה איתה, והארי מקבל אי-מיילים משולח מסתורי אשר יודע קצת יותר מדי, ומבין כי עליו לפעול במהירות לפני שהחשד ייפול עליו, ובה בעת מתמודד עם רצון מפקדיו לסגור את תיק אלן ילטן, ועם המלחמה של חברתו לחיים, רקל, במשמורת על בנה אולג, אי שם ברוסיה הקפואה אף היא.
דווקא נושא המשמורת הוא אחד הייתרונות של הספר ואחת מנקודות הזכות שלו, הוא סוף סוף נותן להארי קצת סדר, קצת משמעות, קצת רוך וחום, שנבנו בספר השני, אמנם לאט, אבל כעת הוא מתחיל להרגיש מהי אהבה כלפי אחרים, מתחיל לחשוב על הנושא של זוגיות ארוכת-טווח ועל תפקידו כמעין אב שני לאולג הקטן.

בנושא הפלילי/בלשי אין הרבה חדש, וזה לטובה, למרות שיש תעלומה אחת שפיתרונה די ברור מהתחלה, זה עדיין לא גורע מהספר, והפיתולים בשתי התעלומות האחרות באים מכל פינה, והסגנון היותר קצבי של הספר, הקצר יותר מקודמו, נותן יותר דחיפה להמשיך עד לסופו, שיכול להיות מפתיע בעיני קוראים מסוימים, ופחות בעיני אחרים.

לגבי הדמויות: רסקול לוקח את כל הקופה, הצועני המתוחכם והשקט הצליח לגרום לנשימתי להיעתק בהתנהלות שלו, שלפעמים הייתה שקטה וחסרת כל תנועה מצידו, ולפעמים באלימות אכזרית, ובעיקר, ביכולת השפעה מלאת אימה, ואין-סוף אזכורים ל"אומנות המלחמה" של סון טסו ולפעילותו של סון טסו עצמו, כאשר הוא מנהל לוחמה פסיכולוגית מושלמת עם הולה.
וולר, וולר השפל ממשיך כבשלו, אכזר, שוביניסט, גזען, אלים וסוטה, ולא מהסס לפעול נגד הארי, כאשר ניתנת לו ההזדמנות לכך.
כמובן שצריך להזכיר גם את ביאטה לן, אומנם דמות שקטה יחסית, אבל מהר מאוד הופכת לבעלת ברית חשובה מאין כמוה להארי, את איינסטיין, ההאקר המתוחכם והמשעשע, ובל אשכח את ביארנה מולר ואייברסון, שני הבכירים בספר, כאשר מולר ממשיך לגונן על הארי, ואייברסון ממשיך לעשות את דרכו לפסגה בלי הרבה מאמץ, ועם הרבה פוליטיקה.

בדף האחורי של הספר נכתב כי "והסתיו רק החל", פה עוד חם, אבל אצל הארי הולה תמיד קר בחוץ, אך מלא אקשן ופעילות, ואיני יכול לחכות לרגע שבו אקרא את כוכב השטן.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ