ביקורת ספרותית על נמסיס - המפקח הארי הולה #4 מאת יו נסבו
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 11 באוקטובר, 2017
ע"י Muhandes


אני אתחיל עם מילה של אזהרה. אני מאוד לא ממליץ לקרוא הספר הזה למי שלא קרא את אדום החזה. שני הספרים הראשונים בסדרה לא תורגמו לפי הסדר וכנראה שאינם חובה להבנת הספר, מה שאין כן לגבי אדום החזה שאם לא קוראים אותו מפספסים לפחות קו עלילה עיקרי אחד, אולי החשוב ביותר בספר. בסקירה אני מניח שמי שקורא את הספר הזה כבר קרא את רדום החזה ואני מרגיש חופשי לכלול ספוילרים מאותו ספר.
זהו הספר הרביעי "הארי הולה הבלש האלכוהוליסט", והשני ב"רצף אוסלו" שמתחיל בספר השלישי. אני חושב שניתן גם לקרוא לספר החלק השני בטרילוגיה, ספרים שלוש עד חמש, שעוסקים בין השאר בניסיונות של הולה לחקור את רצח שותפתו אלן.
הספר, כמו כל הספרים של הסדרה עד כה, הוא ספר פשע / מתח / בלש כתוב היטב. הולה חוקר רצח במהלך שוד בנק וכצפוי מעורב גם אישית ברצח נוסף, של חברה שלו לשעבר. רקל ואולג נמצאים, לנוחיות הסופר, מחוץ לתמונה ברוב הספר, אם כי גם הם מעורבים. שותפה או מקבילה חדשה מוצגת, בייטה, שיש לה את היכולת לזהות כל מי שהיא אי פעם ראתה, יכולת שימושית ביותר לחוקרת משטרה.
הפורמט מוכר למדי. הולה חכם יותר מכל אחד אחר, אבל העלילה כל כך מורכבת שגם הוא עושה לא מעט טעויות. הספר מלא פיתולים, פניות ועלילות משנה. אני לא יכול לומר שראיתי מראש לאיפה הפיתולים יגיעו, אם כי בראיה לאחור הם נראים מוצדקים, מה שאומר שהכתיבה טובה ועקבית. הספר גם שוטף וקל לקריאה.
מה שלא מצאתי בספר זה אותו דבר נוסף שנחוץ לי, כמי שזה לא הז'אנר האהוב עליו ביותר. בספר הקודם זה היה החלק ההיסטורי על נורבגיה במלחמת העולם השנייה. בספר הזה נסבו מנסה להוסיף קצת תחכום, למשל בנושא מנהגי צוענים או הפסיכולוגיה של רוצחים, אבל בסופו של דבר זה לא תורם הרבה, מה שמשאיר את זה כספר מתח טוב, שווה קריאה למי שאוהב את הז'אנר, אבל לא מעבר לכך. אני נותן לספר שלושה כוכבים מתוך חמישה.
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ