ביקורת ספרותית על מקימי - ספריה לעם #574 מאת נועה ירון-דיין
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 22 ביוני, 2014
ע"י ניואנס


הספר עצמו כתוב בצורה מאוד יפה, הדמויות מאוד אמינות ועמוקות, ואתה נקשר אליהן ומתעניין בהן ככל שהספר מתקדם.
עם זאת, יש לי הערה להוסיף.
הייתי רוצה שבנוסף לשלל הדמויות שנמצאות בספר ומתעמתות עם עלמה לגבי חזרתה בתשובה הייתה דמות נוספת. והיא אדם מהציונות הדתית או חילוני ששייך לתנועות ההגשמה או ליהדות מתחדשת. הוא היה מסביר לה שהזרם החרדי הוא לא המשך ישיר של היהדות מפעם אלא המצאה חדשה ותגובה למודרנה, ושאל מולה קיימת וניצבת אלטרנטיבות חזקות שלא סוגדות למראה חיצוני ולכבוד מזויף כמו החברה שממנה יוצאת עלמה ואותה היא מבקרת.
והוא היה מסביר או מתווכח שאפשר לשלב בין מדע ואמונה, שההסתגרות והתבדלות נוגדות את רוח התורה. הוא היה מברך אותה על רצונה להתנתק מהאלילים ששלטו בחייה אבל גם היה מסביר לה על אלילים חדשים שעומדים לפתחה בחברה החרדית.
וחשוב יותר מהכל, שחיים לאור הרמות הגבוהות של הקיום כמו שהיא מגלה אותם, לא מאפשרים לאדם המוסרי לחיות בצורה כזו שהוא הוא לא מתגייס לצבא במדינה שחיה על חרבה, או אינו חלק ממעגל העבודה ובכך חי על חשבונם של אחרים.
חלק מהקולות האלה קיימים בצורה עמומה כלשהי בספר, אבל הם נאמרים כמעט כבדרך אגב.
לא כל מי שאינו חרדי מעשן סמים, עסוק בחיצוניות שלו, וחי בלי תכלית. ועוול מסוים שהספר הזה יכול לעשות אם קוראים אותו בצורה לא נכונה הוא להציג את החברה החרדית כאלטרנטיבה היחידה לחיים תל אביבים שטחיים.
ממליץ מאוד לקרוא את הספר, ועם זאת, לא להפסיק לשאול שאלות או לוותר על הספק כמו שנדמה שעלמה נכנעת לעשות.

5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
. (לפני 4 שנים ו-8 חודשים)
גמני ממליצה : ) - זה לא ספר של תשובות, זו הזמנה למסע עצמי, נסיון לגילוי אמיתי, להעזה כנה לגעת בתהומות.
הזדמנות לציפָה, מתוך ידיעת הבחירה שתמיד נוכל לצלול חזרה, ולעלות ולשקוע, ולהתוודע . . .
נעמה 38 (לפני 5 שנים)
מקימי הוא סיפור חיים סובייקטיבי של מי שגילתה את האור בחסידות ברסלב. אם מתחילים להעביר ביקורת (והעברת ביקורת מנומקת היטב) יש מקום לדעתי להתמקד בצד האפל של חסידות ברסלב עצמה. ולא לנתח את כל התרבות החרדית. דרך אגב לא "נאלצים" לוותר על עישון סמים כשעוברים מאגף לאגף ,יש אספקה לשני האגפים .5 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ