ביקורת ספרותית על לב משוריין - המפקח הארי הולה #8 מאת יו נסבו
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 11 באפריל, 2018
ע"י רונדו


כמו אלבום חדש של הרולינג סטונס (או בוב דילן או ג'וני מיטשל או ברי סחרוף) שבו אתה יודע מה אתה הולך לשמוע אבל גם יודע שהאלבום לא יגיע לאותן פסגות יצירה מלפני כמה עשורים... כך גם הספר השמיני של יו נסבו בסדרת הארי הולה.

ראיתי שהספר שיצא לפני למעלה מחצי שנה זכה רק לביקורת קצרצרה אחת והיות שהפעם האחרונה שכתבתי ביקורת בסימניה הייתה לפני כשנה אז הנה שני הפני שלי לספר השמיני בכיכובו של הארי הולה – Panserhjerte שבאנגלית נקרא The Leopard ובעברית זכה לשם הבומבסטי "לב משוריין" (ולעטיפה מכוערת במיוחד):

הארי הולה המותש והחבול מפרשת איש השלג (בספר השביעי) יוצא שוב ללכוד רוצח סדרתי ששיטות הרצח הסדיסטיות שלו עולות אפילו על אלו של איש השלג. כרגיל בספרי הסדרה מצוותת להארי חוקרת אטרקטיבית, יש לו בעיות עם הממונים עליו ועם עצמו, הוא מצליח להיחלץ מכל מיני אסונות בשן ועין ובסוף גם מוצא את הרוצח/ים. ברקע ישנם מאבקים פוליטיים בין גופי משטרה הגולשים לכיפוף החוק שבהם הארי מעורב בעל כורחו ואם זה לא מספיק אז הסופר גם מוסיף את ההתמודדות הנפשית של הארי עם הגסיסה של אביו.

לדעתי, כמותחן הספר עולה על 99.9% מהמותחנים שיצאו בשנים האחרונות... אבל כ"מותחן של יו נסבו" הספר פחות טוב מטרילוגיית אוסלו (אדום החזה, נמסיס וכוכב השטן).
הספר ארוך מדי (620 ע') עם יותר מדי פילרים (בשביל מה צריך את כל תאור חייו הארוך של צוללן כשניתן היה להסתפק בפיסקה אחת בה הוא מוצא את הגוויה) ויש בעלילה יותר מדי חלקים מופרכים המזכירים קומיקס עם איזשהו סופר-הירו (כמו כל מקרי הכמעט-מוות של הארי שהסיכוי הסטטיסטי להיחלץ מהם דומה לזה של פגיעת חלקים מתחנת החלל הסינית בבית מסוים בירושלים).
לכשעצמי הרגשתי שאני קורא שוב את "איש השלג" בתוספת טוויסט מקורי בעלילה... די דומה להרגשה כשאתה רואה את הפרק ה-798 בסדרת הטלוויזיה "חוק וסדר".

למרות כל הנ"ל זהו אחלה מותחן שכשנדמה לקורא שהעלילה מסתיימת היא בעצם מתחילה מחדש...
והמלצה: בדומה לטרילוגיית אוסלו יש ב"לב משוריין" הרבה מאד הקשרים ל"איש השלג" שאותו כדאי לקרוא קודם, אחרת חלקים שלמים בעלילה יהיו פחות מובנים.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ