ביקורת ספרותית על איך שהעולם נהיה לבן מאת דליה ביטאולין-שרמן
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 6 בספטמבר, 2014
ע"י ספרים שענת


ספר שמאפשר הצצה אותנטית וכנה לחייהם של עולי אתיופיה בישראל. הספר כתוב למעשה כמו שבעה סיפורים קצרים, המסופרים בקולן של ילדות בגילאים שונים, או שמא זו אותה ילדה עצמה? מכל מקום, הם מתארים את עולמם השבור של ההורים, שהמעבר לארץ החדשה הפך אותם לתלויים בילדיהם לצרכים טריוויאליים כמו למלא טופסי הנחה בארנונה, להתקשר למעסיקים בקשר למודעות-דרושים וכדומה; את עולמם של הילדים, שמצד אחד מכבדים את ההורים על המאמצים האדירים שהם עושים בשבילם, ומצד שני קצת מרחמים עליהם כי הם מבינים שחוסר האונים הזה לא ייפתר; את עולמם של גברים שמתקשים להפנים את יחסי הכוחות החדשים בין המינים, ואת עולמן של נשים חזקות ושאפתניות, שמוכנות לעשות הכול כדי שלילדות שלהן יחכה עתיד טוב משלהן.

הספר של ביטאולין-שרמן הוא לא רק ספר על גזענות ועל צבע עור. במובנים רבים הוא בעיקר ספר על פריפריה עזובה ועל ניכור בין חלקים שונים בחברה, שחוסר התקשורת ביניהם כל כך עמוק, עד ששום צד לא מנסה אפילו להבין את הצד השני.

באחד הסיפורים יש סצנה קטנה שבה מגיעה מדריכה של הרווחה להסביר לאימה של המספרת איך לחתל את התינוקת החדשה בטיטולים חד-פעמיים. האם מתנהגת בנימוס ומקשיבה רוב קשב, אבל ברגע שהמדריכה עוזבת היא מבקשת מהבת להביא לה את חיתול הבד המוכר שלה, ופונה לחשוב על הנושא שבאמת מעסיק אותה: איך לצנן מעט את הקרוואן הלוהט שלהן בימות הקיץ.

המדריכה באה לתת את המידע שלדעתה חסר, בעוד מה שמטריד את ה”מודרכת” הם דברים אחרים לחלוטין. אין כל דיאלוג ביניהן. נדמה לי שהסצנה הקטנה הזו מקפלת בתוכה אמת מכאיבה, שעלתה – למשל – גם מתחקיר הדפו-פרוברה של גל גבאי: מערך הקליטה שלנו מלא כוונות טובות, אבל לא בטוח שהוא באמת מקשיב. והעולים עצמם לא תמיד מודעים בכלל לזכותם להישמע.

התמונה שעולה מהספר ריאליסטית כמו מראה. אין כאן עלילות סבוכות, אין כמעט רגש. אבל משהו בתיאור הדקדקני כל כך של פרטי הפרטים של המציאות בכל זאת תופס את הקורא ולא נותן לו להסיר את המבט.

(עוד ביקורות שלי בבלוג די לחינוך בסלונה: http://saloona.co.il/anatshapiraspace/?cat=6804)
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה0 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ