תקציר הספר
"העובדת הסוציאלית שמכריחים אותי לפגוש כל יום שלישי אומרת שאין אנשים רעים, רק מעשים רעים. בחירות רעות. היא אומרת שלכולנו יש כל מיני צדדים וכל מיני רצונות ודחפים, ושהחוכמה היא להכיר אותם וללמוד להשתלט עליהם בזמן.
"תנסה לחשוב," היא אומרת לי, "מה היית צריך לעשות אחרת בשביל שכל זה לא יקרה?"
"לא יודע."
היא מנסה עוד פעם. "נגיד שהייתי אומרת לך שאתה יכול לחזור בזמן ולשנות דבר אחד, לאיזה רגע היית חוזר?"
שאלה טובה. כל הזמן אני חושב עליה ולא מצליח לענות. אני מגלגל את הכול אחורה כמו סרט, ואז עוד אחורה, ועוד קצת, עד שפתאום הסרט נגמר לי. כל פעם זה ככה."

השאלה הגדולה המובילה אותנו בספר הזה אינה "מה יקרה" אלא "מה יכול היה לקרות אחרת" - והשאלה הזו לא נותנת מנוח גם זמן רב אחרי הקריאה.

אף שגיבור "וזרח הלילה" גדל במשפחה נורמטיבית, הוא נשלח לפנימייה ומגלה יקום מקביל שבו למבוגרים אין כל משמעות. בחדרים סגורים נערים ונערות מטשטשים את עצמם עם וודקה וגז מזגנים וטיפקס, עסוקים במין ובכוח מבלי להבחין בין השניים, ומתנהלים בתוך מרחב מנותק שבו הגבולות בין דמיון למציאות נזילים מאוד.
גיבור הספר מחפש מצפן מוסרי שיכוון אותו בעולם האפל והכאוטי שאליו נקלע. כשהוא פוגש את אלכס ואירה, אח ואחות, הוא נשאב בסחרור מרגש אל מערכת היחסים הסימביוטית שלהם ואל עולמם המסוגר, ולרגע נדמה שמצא שייכות וטעם לחייו. כשהאחיזה הזאת נשמטת, הכול מתפורר.
לאילה בן פורת פואטיקה נפלאה המשחזרת לא רק את המוזיקה הלשונית של הגיבור הצעיר אלא גם את חיי הרגש המנותקים, העצובים והמופנמים שלו, ואת ההיסטוריה המשפחתית המורכבת שהיא שורש העצב והניתוק.
אילה בן פורת היא דוקטור לחינוך ומלמדת בסמינר הקיבוצים. היא מוזיקאית שהבשילה במשך זמן רב עד שהגיע זמנה של המוזיקה לצאת, יחד עם רומן ראשון במקביל. האלבום "איך גבהו פני המים" בהפקתה של אלונה טוראל , שירים של נורית זרחי שבן פורת שרה ומלחינה, ומבצעים אורחים שנבחרו לפרויקט, יוסי בבליקי, מיקי שביב ורות דנון ייצא בנובמבר.


רשימות קריאה בהן מופיע וזרח הלילה
רוצה לקרוא | אבא של נועה בן 44 מטורונטו רשימת הקריאה עודכנה לפני 5 ימים

ספרים שהביקורות או ההתייחסויות אליהם סיקרנו אותי. | yaelhar בת מתל אביב רשימת הקריאה עודכנה לפני שבועיים


פרסומת©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ