תקציר הספר
המלצת העורך:

"רנדי פאוש גוסס, אבל מלמד בימיו האחרונים מיליוני בני אדם איך לחיות", כך נפתחה רשימה על אודות רנדי פאוש, פרופסור למדעי המחשב מאוניברסיטת קרנגי-מלון, שפורסמה בגיליון 100 האנשים המשפיעים בעולם לשנת 2008 של המגזין היוקרתי "טיים". ואכן, מאז יצא בארצות הברית ספרו של פאוש, "ההרצאה האחרונה", שנכתב בשיתוף העיתונאי האמריקאי ג'פרי זסלאו ("וול סטריט ג'ורנל"), הפך ספרו של פאוש, בזמן שיא, לרב מכר ענק שתורגם לשפות רבות.

זהו סיפור טרגי אך מעורר השראה. פאוש (48), בעל הנשוי באושר ואב לשלושה ילדים קטנים, אובחן לפני כשנתיים כחולה בסרטן הלבלב – מחלה קשה עם אחוזי הבראה קלושים. ב-18 בספטמבר 2007, ביודעו שנותרו לו רק חודשים ספורים לחיות, הוא נשא הרצאה אישית מרגשת בה צפו מאות אנשים בעולם ומיליוני גולשים דרך האינטרנט. בעקבות אותה הרצאה חיבר פאוש ספר אופטימי ומלא חיים המביא תמונות מחייו ואבחנות מרגשות על חיים בצל המוות הקרב.

מבעד לעיניו של אדם גוסס, שלא מאבד לרגע את חוש ההומור, יכולים בני תמותה אחרים (שההבדל היחידי בינם לבין פאוש הוא בזמן שהוקצב להם על האדמה) לזכות בכמה עצות חשובות ומועילות לחיים. אחת מהם, לדוגמה, היא לחיות את הרגע, כי "זמן הוא כל מה שיש לכם, ויום אחד אתם עלולים לגלות שיש לכם פחות ממה שחשבתם".

"ההרצאה האחרונה" הוא ספר קריא מאוד וסוחף, הזדמנות נדירה להאזין לדבריו של איש חכם המהרהר במוות ומבקש להביא לחייהם של אחרים שינוי ממשי. זהו לא ספר "רוחני" אלא ספר מעשי שנכתב בכישרון ובפשטות. אין בו תובנות פילוסופיות גדולות, אבל יש בו חיוניות ואופטימיות שיחזקו קוראים רבים המתמודדים עם קשיי החיים.

עוד על פאוש (כולל שידור מלא של ההרצאה האחרונה) באתר הבית http://download.srv.cs.cmu.edu/~pausch

תקציר הספר:

באוניברסיטאות מכובדות רבות ברחבי ארצות הברית מתבקשים מרצים מובילים לשאת מעין הרצאה אחרונה, שבה הם אמורים להרהר ב"מותם המתקרב", לדבר על הדברים החשובים להם ולחלוק עם המאזינים את חוכמת החיים שצברו. אבל כשרנדי פאוש, פרופסור למדעי המחשב מהאוניברסיטה היוקרתית קרנגי-מלון, התבקש לשאת הרצאה כזאת - הוא לא היה צריך לדמיין את מותו המתקרב.

רנדי אובחן כחולה בסרטן הלבלב, והרופאים הקציבו לו חודשים ספורים. וכך, באולם מלא עד אפס מקום, נשא רנדי את ההרצאה האחרונה שלו. אבל ההרצאה לא עסקה במוות, אלא בחיים. כותרתה היתה "להגשים באמת את חלומות הילדות".

בדרך מקורית, מלאת דמיון ומשעשעת הוא דיבר על איך להתגבר על מכשולים ("אנחנו לא יכולים לשנות את הקלפים שחילקו לנו, אלא רק את אופן המשחק שלנו.") איך לחיות את הרגע (כי "זמן הוא כל מה שיש לכם, ויום אחד אתם עלולים לגלות שיש לכם פחות מכפי שחשבתם."), איך לעשות חיים ("אני לא יודע איך לא לעשות חיים. אני עומד למות ואני עושה חיים.") וכמובן איך להגשים את חלומות הילדות.

בספר היפה והמרגש שבידיכם, שנכתב על פי ההרצאה, שזורים ההומור, זווית הראייה הייחודית וחוכמת החיים שהפכו את ההרצאה של רנדי פאוש לתופעה של ממש: ההרצאה נצפתה באינטרנט על ידי יותר משישה מיליון איש, ומספר הצופים בה גדֵל בכל רגע. ההשראה שיעניק לכם הספר, דמותו הרבגונית של רנדי והמסרים שלו יישארו איתכם למשך זמן רב.


הקורא עיר הקורא מתי
אוסי ראשל לפני 8 שנים ו-7 חודשים מענה
עביר גדיידה מכר לפני 6 שנים ו-9 חודשים מענה
שי דורון קיבוץ מגידו לפני שנתיים ו-10 חודשים מענה


פרסומתהתחילה לקרוא לפני 4 שנים ו-7 חודשים
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ