ביקורת ספרותית על לחיות כמו פילוסוף - מסוקרטס ועד ניטשה, פילוסופיה כדרך חיים מאת ג'יימס מילר
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 13 בינואר, 2018
ע"י קובי דנה


ספר נפלא. לאלו הרוצים להתעמק ולהכיר את השיטות הפילוסופיות של גדולי הפילוסופים מהעת העתיקה ועד ימינו, זה לא הספר בשבילכם. ספר זה הוא בשביל אלו הרואים בפילוסופיה דרך חיים, כלומר לא רק שיטה דוגמטית של מגדל השן האקדמי, אלא אמונה באורח החיים של עיון וחקר מתמיד של העצמי שלנו ושל הסובב אותנו. אורח חיים של פילוסוף הוא היכולת להתמיד בלימוד ומחקר עצמי יומיומי, לעתים סיזיפי, מתוך התשוקה לידע, להשכלה, להכרת העולם שלנו, להכרת התופעות והייצור המורכב הנקרא 'אדם' ו'אנושות', 'חברה' והחיבור בין כל אלה לסובב אותנו.

אם יש אמירה המסכמת את המסר של מילר היא כפי שכתב הפילוסוף האמריקאי הנרי דיויד ת'ורו כי "להיות פילוסוף אין פירושו להיות בעל מחשבות עמוקות בלבד, אף לא לייסד אסכולה מיוחדת, כי אם לאהוב את החכמה עד כדי לחיות על פי מצוותיה חיי תום ופשטות, חיי דרור ועצמאות, חיים של נדיבות וביטחון. תכליתו: לפתור כמה מבעיות החיים לא להלכה בלבד כי אם גם למעשה." (מתוך: וולדן-חיים ביער, עמ' 56). אז את ת'ורו לא תמצאו בספר, אבל את חברו האמריקאי אמרסון כן, וגם את גדולי הפילוסופים שראו בפילוסופיה לא מקצוע אקדמי אלא אמונה ואורח חיים של התעלות עצמית ושל בנייה עצמית.

הפילוסופיה היא לא דבר שלומדים מספרים או משיטות יבשות, כמובן שגם, אך היא בעיקר נמצאת בנו - בכל אחד מאיתנו יש את הפילוסוף שלו שעל ידי ניסיון דורות העבר והאנושות וצירוף ניסיון החיים שלו וסביבתו יכול להתעלות ולהגיע לפסגות של חוויה אנושית רוחנית במסעו אחר 'האמת' שבהוויה האנושית שלנו ולנסות להשיב לשאלות -- מי אנחנו? מה מקומנו בעולם? מה עלינו לעשות? כיצד נוכל להוציא לפועל את הכוחות הגנוזים בנו? וכן הלאה...

כל הדמויות שבספר זה הן של פילוסופים מקוריים שסללו יום אחר יום את הדרך לגילוי 'האמת': החל מסוקרטס, דרך רוסו ועד ניטשה, כולם חיו את חייהם לא על פי דוגמות, שיטות יבשות ותיאוריות אלא על פי עקרונות וערכים שהם עצמם עיצבו בדרך החתחתים של חייהם, תוך ניסוי וטעייה, התנסות בחוויות החיים, כשלונות וסבל עד לרגעים של הארה אישית עצומה ותחושת שלמות יוצאת דופן.

בקיצור, ספר מעורר השראה, כתיבה קולחת וזורמת, מעניק לנו טעימה מחייהם של גדולי הפילוסופים וקצת על שיטותיהם ומעודד אותנו לחיות חיי עיון ומחקר עצמי.
מומלץ בחום!
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ