אמנות ההכרחי

דורית פלג

יצא לאור ע"י הוצאת כנרת זמורה ביתן, בשנת 2016, מכיל 440 עמודים,


הוסף לסל
קנה חדש: ₪68.00 ₪61.20

ספר טוב דירוג של שלושה כוכבים וחצי
3.5
1 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:36
380 התעניינו בספר


תקציר הספר
שני חוטי-חיים, מתקופות ומעולמות שונים, נשזרים בספר יוצא-הדופן הזה. הראשון בהם מפגיש מרצָה לתולדות האמנות ואם לילד, שזה זמן רב אינה מצליחה לזכור שהעולם קיים, עם חייל עולה מרוסיה המתפרנס מכשרונו לקפוץ, ללכת מכות, ולהישרף.
השני, הממוקם בפריז שעל קו התפר בין המאות התשע-עשרה והעשרים, מפגיש סוחר עתיקות ארמני גדול עם ציוריו של אנרי מאטיס בתחילת דרכו, וקושר ידידות לא-צפויה בין האיש הזה, שלבו נתון לשכיות החמדה של המזרח, לבין קורטיזנה השבויה בזכרון מגע-יד.
שני חוטי הספר מתבוננים בתשוקה, ובאובדן; בפניו המרובות, המפתיעות-לעתים, של החופש; ובגעגועים ליופי, שאף הם קיימים בכל תקופה ובכל מקום.
זהו ספר פורץ-דרך. הן באופן שדמויות ומערכות יחסים נטוות בו בהדרגה למעין דוגמת-אריג - וריאציות על תשוקות-אנוש ושברונן; והן מתוך כך שהוא קורא תיגר על סדר העדיפויות הרגיל של סיפורת ונותן קול, ולעתים אף קדימה, למה שנחשב תמיד ל״חצר האחרונית״ של הרומן, ולמעשה, לחצרות האחרוניות עצמן.
שכן תמיד, מבעד לסאון ההתרחשויות, אפשר לשמוע את צליליו של העולם האחר - זה שחי בגינות צדדיות, בשלוותם-לכאורה של חפצים דוממים; בצהוב-ואדום של קערת פירות, בנוף מתכהה בחלון רכבת - סבך-קורים דק, מנצנץ-ונעלם, שבו אנו ארוגים.

״בזמן שאנו חיים את חיינו, שאנו חושבים לחיים היחידים, בתוך הגינות, על ענפי העצים, על פיסות הדשא, מתנהלים חיים שלמים שכלל איננו ערים לקיומם: בולבולים מתגרדים מתחת לכנף, כלבים שעירים עוצרים לרחרח תחת שיח, חתולים חומקים, גמישים וחשאיים כקילוח חמים, לאורך הגינה, ונבלעים בעלווה [...] הכל גדל, מבשיל, מרקיב, פורץ ונפתח, הכל אומר שירה, הגן כולו, אינספור גנים אחוריים אומרים שירה, שלא לדבר על השולחן, השידה, שירת החפצים הדוממים, לכאורה, מאחורי גבנו, בשעה שאנו עומדים בחלון ומביטים, לרגע, אל החצר האחורית.״

דורית פלג, ילידת חיפה, זכתה בפרסים ספרותיים רבים, ביניהם פרס היצירה לספרות יפה לשנים תשנ״ג ותשס״ג, קרן ת״א לספרות ולאמנות, ומלגות שהות לכתיבה מטעם המרכז ללמודי עברית ויהדות באונ׳ אוקספורד, משכנות שאננים ומושבות האמנים יאדו ומיליי בארה״ב.

ספריה הקודמים:
קווים לבנים, קוץ סיפורים, ספרית פועלים 1985
אונה, רומן, סימן קריאה והקובץ המאוחד 1988
קולה של הגברת פאני, רומן, עם עובד, ספריה לעם 1992
רישום סיני, קוץ פרוזה, סימן קריאה והקבוץ המאוחד, הספריה החדשה 1997
שתי אגדות, ספר משותף עם הציירת מאיה כהן לוי, אבן חושן 2000
האם היה זה ביתם, קוץ סיפורים, סימן קריאה והקבוץ המאוחד, הספריה החדשה 2001
פני המקום, רומן זמורה-ביתן, עמודים לספרות עברית 2006, מהדורה מחודשת 2010

משבחי הביקורת:
״על ספרה של דורית פלג אפשר לומר בציטוט מתוך הספר ׳רגע של אושר צרוף, אחד מאותם רגעים נדירים שפזורים לנו פה ושם בדרכי החיים׳... אני מודה, מזמן לא בא ניחוח כזה באפי הזקן, שראה כמעט הכל.״ יורם קניוק, על ״פני המקום״

״הפרוזה הזאת, אולי דווקא בגלל שהיא מתחילה במקום שהשירה נגמרת, היא נפלאה: לעתים רחוקות פוגשים בפרוזה עברית כל כך צלולה, דייקנית ומרוכזת.״ אלי הירש, על ״רישום סיני״פרסומת

דורית פלג (סופר על המוקד)
פני המקום הוא ספרה השביעי של דורית פלג. בין ספריה נמנים הרומן קולה של הגברת פאני (עם עובד) וקובץ הסיפורים האם היה זה ביתם (הקיבוץ המאוחד). דורית פלג היא כלת פרס היצירה לספרות יפה לתשנ"ג ותשס"ג, ופרסים ספרותיים רבים נוספים. ... המשך לקרוא


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ